Odboráři protestovali kvůli údajnému zneužívání hospodářské krize
V Praze se sešlo přes dvacet tisíc lidí, jejich společným cílem byla odborářská demonstrace na Hradčanském náměstí. Odbory na ní upozornily na údajné zneužívání současné hospodářské krize proti zaměstnancům, nelíbí se jim připravované změny v zákoníku práce. České kolegy přijeli podpořit i odboráři ze zahraničí - například z Polska, Německa, Rakouska, Bulharska, Francie, Chorvatska nebo Slovinska.
Na obranu zaměstnanců mluvil hlavně šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Některé firmy teď podle něj doslova zastrašují své pracovníky. Milan Štěch se také opřel do Národní ekonomické rady vlády, která podle něj radí špatně.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch odcházel z demonstrace spokojený
Protestující upozorňovali také na stoupající nezaměstnanost. Požadovali zvýšení veřejných zakázek ze strany státu, případně současné zkrácení pracovních úvazků a přiznání sociálních dávek. Odborářům také vadí pokračování důchodové reformy. Poukazovali ještě na postavení naší země v rámci Evropské unie. Protest v České republice totiž navazuje na podobné akce v Belgii a Španělsku.
Jak potvrdil předseda olomoucké Regionální rady odborových svazů Jiří Šafář, k protestu je vedla novela zákoníku práce připravená předchozím ministrem práce Petrem Nečasem (ODS): "Odstupující ministr ještě spustil nějaký návrh novely zákoníku práce, která se nám zdá naprosto nekorektní."
Novela zákoníku práce uvolňuje pravidla pracovněprávních vztahů. Podle Nečasova nástupce ve funkci ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky ale předlohu ještě čekají změny.
Občanskodemokratický exministr Petr Nečas nepovažuje uvedené důvody odborářů pro dnešní protest za opodstatněné. Podle něj je demonstrace součástí předvolební kampaně. Místopředseda České strany sociálně demokratické Zdeněk Škromach naopak argumenty odborů přijímá.
Odboráři, sdružení v ČMKOS, dorazili na Hradčanské náměstí v průvodu ze Strahova. Druhým průvodem přišli členové školských odborů, kteří už dopoledne uspořádali vlastní setkání před ministerstvem školství na Maltézském náměstí.
Demonstrací chtěli upozornit na neřešené problémy ve školství, které se podle nich prohlubují. Odbory se současně obávají toho, že nový ministr financí Eduard Janota připraví rozpočet snížený v kapitolách jednotlivých ministerstev o deset procent.
To by podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka mohlo znamenat až kolaps: "Je to opravdu likvidační. Co se týká platů ve školství, bylo by to osm miliard. A celkově by to bylo víc jak třináct miliard. To by byl velmi tvrdý zásah do vzdělávání."
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch už ve čtvrtek ujistil premiéra Jana Fischera, že protest není namířený proti současné překlenovací vládě: "Naše výhrady budou k chování předchozí vlády."
Odbory jako opatření proti krizi navrhují vyšší kontrolu daňových úniků a urychlení veřejných investic do budování infrastruktury, situaci by podle nich zlepšilo i krátkodobé zvýšení podpory v nezaměstnanosti.
Myslíte si, že odbory mají důvod protestovat? Hlasujte v naší anketě!
Související příspěvky:
V Bruselu demonstrovaly desítky tisíc odborářů kvůli hospodářské krizi
Poslanci odhlasovali šrotovné a další protikrizové návrhy
Česká ekonomika hlásí největší propad v novodobé historii
Tripartita považuje za prioritní udržení zaměstnanosti
Odbory: Sobotní protest není namířený proti nové vládě
Odboráři očekávají na sobotní demonstraci v Praze až 25 tisíc lidí
Odbory vypracovaly návrh na řešení dopadů ekonomické krize v Česku