Odboráři rozhodnou o dalším postupu proti vládní reformě

Odboráři hledají cestu, jak přinutit vládu, aby zmírnila plánovanou reformu veřejných financí. Rada Českomoravské konfederace odborových svazů kabinetu vyčítá, že dopady reformních kroků pocítí nejvíc lidé s nízkými a středními příjmy. Dnes se v Praze se radí, jakou formu protestu zvolí. Část odborů si přeje razantní postup, chtějí vyhlásit generální stávku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace odborářů v Praze

demonstrace odborářů v Praze | Zdroj: ČTK

Topolánkova vláda se svým návrhem reformy financí u odborářů narazila. Svůj nesouhlas vyjádřili před dvěma týdny v Praze. Do Prahy se sjely tisícovky odborářů z celé republiky.

Na jejich hlasité ne reformě kabinet nereagovala. O dalším postupu se proto dnes v Praze radí 33 předáků Českomoravské konfederace odborových svazů, pozvánku na jednání rady ČMKOS dostali i zástupci dalších sdružení.

Jejich požadavky jsou podle předsedy největší odborové centrály Milana Štěch jednoduché. "My navrhujeme, aby se v tuto dobu nesnižovaly daně právnickým osobám, aby se nesnižovaly daně příjmově nejsilnějším skupinám a aby se nesnižovaly majetkové daně," uvedl Štěch. Pokud by vládní záměry začaly platit, chybělo by podle analýzy ČMKOS v roce 2010 v rozpočtu 140 miliard korun.

Radikální postup proti reformě by chtěla druhá největší centrála - Asociace samostatných odborů. Štěch to nevylučuje, generální stávku však nepovažuje za pravděpodobnou. Konfederace, která zastřešuje 33 svazů s téměř 600.000 členy, ji odmítla už v květnu. Asociace samostatných odborů podle svých webových stránek sdružuje 15 svazů, čítajících asi čtvrt milionu členů.

Místopředseda ODS Pavel Bém Radiožurnálu řekl, že nátlaku odborů se ustoupit nesmí. Odboráři by podle něj měli spíše tleskat tomu, že jsou reformy mírné. "Hrozba generální stávkou pro mne je v této chvíli zbytečná, předčasná, považuji ji až snad za pokus o vydírání vlády. Vždyť skutečně jsme v první stabilizační fázi reformy, kdyby bylo na mne, tak bych volil daleko tvrdší reformní nástroje," podotkl Bém.

Vláda prosazení reformy považuje za svůj klíčový úkol. Sněmovna se kvůli reformě sejde v druhé polovině srpna. Zatím soubor zákonů prošel takzvaným prvním čtením, ale jeho další osud je nejistý. Řadu výhrad k němu totiž mají i koaliční poslanci, někteří žádají, aby byly z první fáze reformy vypuštěny daňové změny. Odboráři už poslancům poslali k návrhu své připomínky.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme