Odboráři v Praze demonstrovali proti korupci. Bylo jich pár set

Několik stovek odborářů se odpoledne sešlo v Praze, aby vyjádřilo protest proti korupci v české politice. Odborům vadí nedořešené kauzy jako Opencard nebo ProMoPro a žádají po politicích zřízení komise, která by na jejich rozklíčování dohlédla. Pořadatelé čekali, že na akci dorazí několik tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mítink s názvem Proti korupci za zvýšení životní úrovně.

Mítink s názvem Proti korupci za zvýšení životní úrovně. | Foto: Filip Jandourek

Demonstrace začala v poledne na Palackého náměstí, kde se sešlo podle informací policie i Asociace samostatných odborů, která protest svolala, zhruba 500 lidí. Nízká účast byla pro pořadatele zklamáním.

"To je odraz současné společnosti v ČR. Všichni by rádi všechno změnili, ale nikdo pro to nechce nic udělat. Myslím, že musíme vytrvat," myslí si předseda asociace Bohumír Dufek.

Mítink na Palackého náměstí trval přibližně 40 minut, potom se protestující vydali k Poslanecké sněmovně, kde demonstrace kolem 14. hodiny skončila.

Přímo k budově Parlamentu policie dav nepustila. Výzvu politikům ke zřízení komise převzal z rukou odborových lídrů místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který slíbil, že se jí pokusí prosadit na program jednání sněmovny.

ČTĚTE TAKÉ: Peake: Parlamentní komise pro boj s korupcí je zbytečná

Odboráři v textu výzvy upozorňují na aféru kolem nucené správy IPB, drahé transportéry Pandur, případy Diag Human nebo Opencard či pochybnosti kolem ProMoPro. Ani jeden případ podle nich nebyl dostatečně vysvětlen, a přitom se objevují už další podezření.

"Komise pomůže, pokud do ní budou jmenováni i zástupci občanské veřejnosti v tom, že se nebude moci policie ani státní zástupci vymlouvat na to, že to nejde," vysvětlil smysl žádané komise Bohumír Dufek.

Méně poslanců s menší imunitou

V projevech na Palackého náměstí odboroví předáci vyzvali české politiky k předčasným volbám, pokud se jim zmíněné korupční kauzy nepodaří rychle vyřešit. Žádají také omezení počtu poslanců i jejich imunity, zrušení Senátu a změnu volebního zákona.

Projevy odborářů narušili političtí aktivisté, kteří je přehlušili svým vlastním protestem. Účastníci odborové demonstrace se potom vydali na plánovaný pochod k Poslanecké sněmovně.

Mítink s názvem Proti korupci za zvýšení životní úrovně | Foto: Filip Jandourek

Protestů se neúčastnili pouze odboráři, ale dorazili také lidé nespokojení se stavem české politiky.

"Už mám dost téhle vlády a vůbec všeho jak to tady vypadá. Chodím pravidelně a šla bych za každého počasí, protože když se mi něco nelíbí, tak proti tomu bojuju," vysvětlila svoji přítomnost jedna z účastnic dnešního protestu.

Asociace svobodných odborů má podle svého vedení asi 200 tisíc členů a zastřešuje 14 odborových organizací.

Jednání odborů nechápe premiér Petr Nečas, podle kterého současná vláda naplňuje svůj koncept protikorupční strategie. Právo na vyjádření názoru i svolání protestu ovšem odborářům neubírá.

Vůle demonstrovat opadá

Nízká účast byla pro některé odboráře zklamáním, předák železničních odborů Jaroslav Pejša ale rozčarován není. Dnešní akci bere jako první krok.

„Sociologické průzkumy uvádějí, že lidé teď jako největší problém vnímají korupci. My jsme jim dali příležitost – přijďte vyjádřit svůj názor manifestací,“ řekl Pejša a zdůraznil, že důležitější je petice, ve které odbory požadují vytvoření zvláštní komise pro korupční skandály s občanskou účastí.

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček upozornil, že vůle demonstrovat u nás evidentně opadá. Prozíravější odborářští vůdci to prý sami přiznávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček v pořadu Stalo se dnes

„Předák jednoho z odborových svazů prohlásil, že nová generace možná hledá jinou formu protestů, že se možná potřebuje mobilizovat prostřednictvím internetu, facebooku a ne tak, že bude chodit demonstrovat na náměstí.“

Podle Nováčka jde také o to, takové akce správně načasovat. „Když odborářští předáci vidí, že není zájem, že jsou členové apatičtí, ať už z jakýchkoli příčin, nemají akci pořádat,“ míní Nováček. Smysl podle něj nemá ani zřizování parlamentních dohledových komisí, jak odboráři požadují.

„Nepamatuji se na jediný případ, že by taková komise něco vyřešila. Od toho je soustava státních zastupitelství, policie a soudů.“

Igor Maňour, Pavel Cyprich, Věra Pfeifferová, Zbyněk Zykmund, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme