Odboráři ve zdravotnictví vyhlásili stávkovou pohotovost

Odbory ve zdravotnictví a sociálních službách kritizují kroky ministerstva zdravotnictví. Šéfa resortu Leoše Hegera vyzvaly k odstoupení a vyhlásily také stávkovou pohotovost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravený pokoj

Opravený pokoj | Foto: Pavel Pavlas

Podle odborů uvedl Heger mnoho nemocnic i pacientů do nejistoty. Odmítají rušení lůžek v nemocnicích, zavedení dvousložkového pojistného nebo omezení peněz pro lázně od zdravotních pojišťoven. Ministerstvo kritiku odmítá.

Zdravotní pojišťovny v příštím roce plánují zrušení akutní lůžkové péče ve dvanácti nemocnicích a snížení stavu akutních lůžek o šest tisíc.

Zrušením šesti tisíc akutních lůžek se podle ředitele VZP Pavla Horáka ušetří zhruba půl miliardy korun. Po redukci zbude v českých zdravotnických zařízeních zhruba 50 tisíc akutních lůžek.

Velké nemocnice zřejmě s plány pojišťoven výraznější potíže mít nebudou, ačkoli všechny smlouvy ještě dohodnuté nemají.

Zástupci menších nemocnic však s plánem příliš nesouhlasí. Podle nich budou muset pacienti cestovat do fakultních nemocnic, které jsou dražší.

Zrušení akutních lůžek bude znamenat náš zánik, bouří se menší nemocnice

Číst článek

Rušení lůžek za zcela nesmyslné považuje například Asociace českých a moravských nemocnic. Akutních lůžek je podle ní u nás daleko méně než například v Německu nebo Rakousku.

Řada nemocnic, kterých se má rušení lůžek dotknout, je soukromých. Jejich právníci zvažují, že věc dají k soudu.

Zdravotnické odbory rovněž nesouhlasí se zavedením dvousložkového pojistného, které zvažuje ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Podle tohoto systému by v první složce část pojištění odváděl zaměstnanec a část zaměstnavatel. Druhou složku by si určovaly zdravotní pojišťovny, u nichž jsou lidé pojištěni.

Tento systém již kritizovala například Českomoravské konfederace odborových svazů, podle které dvousložkové pojistné české pacienty rozdělí do dvou kategorií – na vyvolené a na pacienty druhé kategorie.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme