Odboráři z Dukovan i Temelína jsou ve stávkové pohotovosti

Odboráři v jaderné elektrárně Dukovany spolu se svými kolegy z Temelína vyhlásili dnes v poledne stávkovou pohotovost. Protestují tak proti úmyslu společnosti ČEZ snížit počty pracovníků v jaderné energetice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Dukovany | Foto: ČEZ

Odboráři také chtějí upozornit na podle jejich názoru nekorektní postup Úřadu pro hospodářskou soutěž vůči českému výrobci elektrické energie, protože prý zvýhodňuje zahraniční společnosti.

Vadí jim také absence dlohodobé státní energetické politiky a v neposlední řadě i plánované propouštění. Bez práce by se letos mělo v Dukovanech ocitnout 150 zaměstnanců tamní elektráry a příští rok stejný počet. V Temelínu je situace obdobná.

Odborový předák Jiří Jedlička novinářům sdělil, že stávkovou pohotovosti chtějí držet do doby, než se propouštěním začnou zabývat kompetentní orgány. Těmi jsou Fond národního majetku a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Protestující chtějí rozhovory a s ministry financí a průmyslu Bohuslavem Sobotkou a Jiřím Rusnokem. Pokud jim ministři nevyjdou vstříc, vyhlásí 20. února stávkovou pohotovost odbory v celé elektrárenské společnosti ČEZ.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že má situaci pod kontrolou. Šéfka úřadu Dana Drábová Radiožurnálu potvrdila, že vedení Českých energetických závodů musí předložit analýzu zajištění bezpečnosti provozu právě s ohledem na chystané snižování počtu pracovníků.

Českému rozhlasu Drábová připomněla, že její úřad je tu i právě proto, aby dohlížel na dodržovaní daných parametrů.

Milan Kopp, Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme