Odboráři z nemocnic demonstrovali kvůli delší práci

Na tři sta zdravotníků v Praze demonstrovalo proti ministru zdravotnictví Julínkovi a jeho reformám. Šéfa resortu nazvali hrobařem českého zdravotnictví, vzkázali mu, že nesouhlasí s jeho reformou, a pohrozili, že příště jich přijde mnohem víc. Chvíli před demonstrací se ministr sešel s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem, aby s ním jednal o návrhu na prodloužení pracovního týdne zdravotníků o osm hodin. Schůzka skončila podle očekávání - nedohodou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace zdravotníků

demonstrace zdravotníků | Zdroj: ČTK

Před ministerstvo zdravotnictví na Palackého náměstí dorazilo demonstrovat asi 300 lidí. Podpořit lékaře z nemocnic přišli i pacienti, které k účasti vyzval Lékařský odborový klub prostřednictvím inzerátů v tisku.

V nich označuje Julínka hrobařem českého zdravotnictví a vyzývá ho k odchodu. Osm hodin práce odboráři nazvali pracovní sobotou. Pod okna ministrova úřadu proto dnes přinesli transparenty s nápisy: "Julínkovo zdravotnictví - novodobé nevolnictví", "Julínek do koše" "1848 - zrušení roboty, 2008 - pracovní soboty pro zdravotníky".

Podle plánů ministerstva by se prodloužením pracovní doby ve zdravotnictví snížil počet přesčasů, čímž by se vyřešilo dosavadní překračování limitů zákoníku práce. Ten totiž nyní umožňuje lékařům, aby měli zhruba 400 hodin přesčasů ročně, často ale někteří z nich odpracují navíc i dvakrát tolik.

Odbory chtějí ke čtyřicetihodinovému pracovnímu týdnu vyjednat v Bruselu 16 hodin přesčasů. Julínek naproti tomu chce umožnit lékařům, aby si ke 40 hodinám sjednali dalších osm hodin pracovní doby a vyjednali si přitom i zvýšení základního platu. Dalších osm hodin by mohli ještě mít jako přesčas.

Jak ministr Julínek, tak prezident České lékařské komory Kubek na dopolední schůzce neustoupili ze svých stanovisek ani nepřesvědčili jeden druhého. Julínek zdůraznil, že své návrhy neprotlačuje proti vůli odborů, ale v každém případě je považuje za lepší a pro lékaře výhodnější.

"Můj návrh lékařům dovoluje, když budou chtít, protože to je dobrovolná záležitost, tak si sjednají osm hodin pracovní doby způsobem, že se budou bavit o zvýšení základního platu nebo o zvláštní odměně, což je pro lékaře daleko jistější, když jim roste základní plat, než když si dohánějí své příjmy přesčasovou prací," uvedl Julínek.

Kubek tvrdí, že návrh je diskriminační a lékaři by prakticky neměli šanci práci přesčas odmítnout. "Lékaři by v modelu pana ministra byli nuceni k tomu, aby těch osm hodin bylo součástí pracovní doby sjednané přímo v pracovní smlouvě. To znamená, že lékař by neměl šanci těch osm hodin odmítnout bez rizika, že přijde o práci," uvedl Kubek. Šéfa ČLK také pobouřilo, že ministr už včera svůj návrh podal, tedy ještě před dnešní schůzkou.

Dnešní setkání ministra s šéfem ČLK bylo první od chvíle, kdy Kubek minulý víkend na sjezdu komory podal Julínkovi ruku na znamení vstřícnosti stavovské organizace. Do té doby vládlo mezi nimi napětí a v médiích se objevovaly jen vzájemné výpady.

Přestože se dnes Julínek s Kubkem na ničem nedohodli a na závěr tiskové konference se navíc přímo před novináři přeli o způsob voleb do České lékařské komory, tak oba vyjádřili potěšení, že se jim po 15 měsících podařilo obnovit dialog, a chtějí se dál scházet a jednat.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme