Odboráři: Zachování zdanění benefitů povede k dalším stávkám

Pokud nebudou požadavky na snížení DPH u zaměstnaneckých benefitů vyslyšeny, uspořádají odboráři sérii stávek. České televizi to řekl šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka. (Ilustrační foto) | Foto: Filip Zvolský

Do dalších stávek by se prý mohli zapojit i odboráři z dalších odvětví. Takové jednání se nelíbí místopředsedovi ODS Petru Bendlovi, který to označil za vydírání. Stávky podle něj navíc představují další ekonomickou zátěž pro stát.

"Přijde mi to jako opravdu neodpovědné jednání. Dopady stávky budou především ekonomické a bude je muset někdo zaplatit. Pravděpodobně daňoví poplatníci," řekl Bendl.

Dopravní odbory jsou připraveny uspořádat i další stávky, pokud nebudou vyslyšeny jejich požadavky ohledně zaměstnaneckých benefitů, což České televizi potvrdil předseda dopravních odborů Luboš Pomajbík. Zároveň dodal, že do akcí by se mohli zapojit i odboráři z dalších odvětví.

"Scénářů je hned několik. My jako doprava jsme schopní ještě několika akcí, abychom akcelerovali vývoj. Postupem můžeme samozřejmě získat podporu dalších odvětvích a protest se může stát masovým," uvedl Pomajbík.

Rozhodne se v úterý

Vláda tento týden vyšla vstříc odborům a ve snaze odvrátit avizovanou pondělní stávku v dopravě poslala upravený zákon o DPH poslancům s tím, aby jej projednali ve zrychleném řízení.

Dolní komora by mohla zařadit změnu na program už v úterý odpoledne. Pokud se odboráři vstřícného gesta nedočkají, chtějí zablokovat dopravu ve čtvrtek.

Poslanci ale nemají na požadované projednání návrhu ve stavu legislativní nouze jednotný názor. Zatímco sociální demokraté i komunisté tento postup podporují, pravice je proti.

Jakub Šídlo, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme