Odborná komise doporučí jméno nového ředitele protikorupční policie

Vedení policie vybírá nového ředitele protikorupční policie. Nejvhodnějšího kandidáta dnes doporučí náměstkovi policejního prezidenta Zdeňkovi Laubemu speciální výběrová komise. Do takzvaného nabídkového řízení se mohli přihlásit uchazeči z desáté platové třídy, tedy například krajští ředitelé či šéfové celorepublikových útvarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Za posledních sedm let se v čele elitního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vystřídalo pět ředitelů.

Posledním, kdo předčasně odešel, byl v létě Milan Komárek. Vysvětlil to osobními důvody. Ve vedení policie ale zůstal, šéf sboru Tomáš Tuhý mu nabídl místo přímo na Policejním prezidiu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení policie vybírá nového šéfa protikorupčního útvaru. Kdo by měl převzít klíčovou jednotku, dnes vytipuje speciální odborná komise

Komárkova nástupce má dnes vytipovat odborná komise. Její členové ale jen doporučí nejlepšího kandidáta. Konečné slovo při výběru má náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

„Tato část je neveřejná, ale samozřejmě veřejnost budeme o novém řediteli ÚOKFK informovat ihned, jakmile rozhodne náměstek Služby kriminální policie a vyšetřování,“ řekla mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Policejní odborář Milan Štěpánek odhaduje, že se přihlásí maximálně pět zájemců. Pokud si z nich vedení policie nevybere, vyhlásí prezidium otevřené výběrové řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka se zamyslel nad tím, co by měl nový ředitel protikorupční jednotky splňovat

„Pokud by nebyl nikdo vybrán, přejde se do další fáze, kdy se do výběrového řízení mohou přihlásit příslušníci o tarifní třídu níže,“ přiblížil Štěpánek.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je neuvěřitelné, že elitní útvar nemá už dva měsíce šéfa.

„Podle mě je to chyba ministerstva vnitra a ministra Chovance, že na to netlačil více, protože to ten útvar demoralizuje a samozřejmě během těch dvou měsíců nefunguje tak, jak by měl,“ vysvětlil.

V kuloárech se nejvíc mluví o náměstku Vildovi

Kdo všechno chce vést protikorupční jednotku, je zatím tajné. Podle informací Českého rozhlasu se v policejních kuloárech nejčastěji mluví o Jaroslavu Vildovi, který útvar dočasně vede. Sám Vild se k tomu nechce vyjadřovat.

„Pan náměstek plukovník Vild se k této otázce v tuto chvíli vyjadřovat nebude,“ vzkázal přes mluvčího útvaru Jaroslava Ibeheje.

Protikorupční policie řeší nejzávažnější hospodářské delikty, v poslední době to je třeba případ údajně zmanipulované zakázky za 150 milionů v Nemocnici Na Homolce.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme