Odborní lékaři odmítají plány ministerstva na zvýšení poplatků

Ambulantní specialisté odmítají plán ministerstva zdravotnictví na zvýšení regulačního poplatku, pokud k nim pacient přijde bez doporučení praktika. Ministr Leoš Heger totiž plánuje, aby se v tomto případě místo třiceti platilo i několik set korun, mluví se o dvou stovkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Praktici by pak nestihli vypisovat doporučení, nebo by pacienti návštěvu odborného lékaře odkládali, říká předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

„Dvě stě korun musím odmítnout jako celek, protože to je pro pacienta náklad za dvoudenní hospitalizaci. Kde by ale za těch 200 korun dostal úplně všechno, kdežto tady by pouze zaplatil regulační poplatek,“ uvádí Jojko a pokračuje:

„Nejvíc bych se obával odkládání návštěvy v případě bolestí na hrudi, při případné ischemické chorobě srdeční, v onkologii, v gastroenterologii, při bolestech břicha.“

„Jsou obory, kde 99 procent pacientů přijde bez doporučení, jako je dermatologie, oční. Jsou obory, kde ta doporučení jsou častější, jako je třeba kardiologie. Je to jiné obor od oboru a také lokalita od lokality,“ dodává Jojko.

Ministerstvo chce zabránit tomu, aby pacienti se svými potížemi náhodně neobíhali doktory. Praktik jim má doporučit lékaře správné specializace.

Praktickým lékařům by prý nával lidí nevadil a zvládli by ho. „Pacienti, zvláště ve velkých městech, obcházejí specialisty, aniž by měli doporučení praktického lékaře. Jsou schopni jít třeba ke třem specialistům stejné odbornosti jenom aby si potvrdili,“ upozorňuje Irena Kudrnovská ze Sdružení praktických lékařů.

Lenka Jansová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme