Odbornice na komunikaci: Čeští politici rétorice nevládnou

První televizní předvolební debata ve Velké Británii zahýbala volebními preferencemi před květnovými volbami. V debatě zazářil předseda opozičních liberálních demokratů Nick Clegg, který podle mínění diváků s přehledem porazil labouristického premiéra Gordona Browna a předáka konzervativců Davida Camerona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek na Konferenci Strany evropských socialistů

Jiří Paroubek na Konferenci Strany evropských socialistů | Foto: Tomáš Adamec

Tento úspěch se přenesl i do volebních preferencí - všechny tři strany od sebe mají jen malý odstup. Pokud by stejně dopadly i volby 6. května, labouristé ani konzervativci by nezískali nadpoloviční většinu mandátů a potřebovali by k vytvoření vlády podporu liberálních demokratů. Další televizní debata se bude konat ve čtvrtek večer.

Nick Clegg teď čelí vlně kritiky snad ze všech stran politického spektra, nicméně faktem zůstává, že po té první debatě preference jeho strany stouply. O něčem podobném si čeští politici zatím můžou jen nechat zdát.

Přehrát

00:00 / 00:00

volby.mp3

„U nás se to zatím nestalo, to však neznamená, že se to nemůže v budoucnu změnit. Výhodou Angličanů oproti Čechům je, že jsou k řečnictví od mala vychováváni. Jsou naučeni, jak formulovat své názory. Je překvapením, že malá strana s neokoukaným lídrem uměla vyslat do boje člověka, který s preferencemi zahýbal,“ řekla specialistka na nonverbální komunikaci a proděkanka Hudební fakulty Akademie múzických umění Noemi Zárubová.

„Je to jednoduché - Nick Clegg je nová postava anglické politiky, je to zajímavá osobnost a navíc dokázal umě prodat vše, co chtěl. Na naší politické scéně nikoho takového nevidím,“ doplnila Zárubová.

Českým politikům chybí umění argumentace

V Británii je dlouhá tradice parlamentních debat, pro které se politici velmi důkladně školí. To českým politikům velmi chybí.

„Politici u nás mají problém snad úplně ve všem. Například požívaní klišé, to je velký nešvar. Výrazy jako - budu vás edukovat, myslím to upřímně, nepředjímejte - to všechno je špatně. Dokonce to došlo až tak daleko, že osobní útoky jsou doplněny slovními větami typu – to je jak od táboráku, jste jako večerníček, vy zase jako kašpárek, trefil jste kozla a podobně. Angličané dokáží argumentovat daleko kultivovaněji, to se u nás politici ještě musí naučit,“ pokračovala specialistka na nonverbální komunikaci.

Představitelé veřejného života si s sebou často nosí do televizních studií nebo na mítinky různé pomůcky jako grafy, kartičky nebo nápisy.

„To jsou jen berličky, pokud ten člověk umí říct, že potřeba stoupá, tak k tomu rozhodně nepotřebuje transparent, není na prvomájovém průvodu. Politik by to měl vysvětlit tak jasně a důrazně, že by k tomu žádné papíry neměl potřebovat. Tohle je jen obyčejná móda,“ uzavřela proděkanka Hudební fakulty Akademie múzických umění,“ Noemi Zárubová.

Martina Mašková, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme