Odborníci budou debatovat o institutu náhradního mateřství

Zhruba deset dětí ročně se v Česku narodí takzvaným náhradním matkám. Dopoledne se ke kulatému stolu sejdou odborníci na téma institutu náhradního mateřství společně s ministryněmi spravedlnosti a zdravotnictví. Mluvit se bude o legislativních i zdravotních hlediscích případů, ve kterých dítě manželského páru odnosí a porodí jiná žena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec | Foto: Jiří Hošek

"Současná praxe je taková, že pokud se žena, která touží po dítěti domluví s matkou, která se nabídne jako náhradní, pak platí obecná ustanovení zákona o rodině a za matku se považuje žena, která dítě porodila," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice institutu náhradního mateřství mluvila na Rádiu Česko ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Cílem schůzky je proto nastartovat debatu, která bude předcházet uzákonění institutu náhradního mateřství. V této problematice je v současnosti totiž mnoho nejasností a otazníků. Pokud se třeba náhradní matka rozhodne si dítě nechat, biologická matka nemá šanci se bránit.

"To je právě důvod proč se dneska setkáme a odborníci jak z oblasti legislativy, tak z medicíny a medicínské etiky budou debatovat, kterým směrem se naše další úvahy mají vydat," upřesňuje ministryně spravedlnosti.

Kovářová: Nevíme, jak bude zákon vypadat

Podle ní však zatím není vůbec jasné, jak se bude debata vyvíjet a jakou podobu bude mít zákon upravující tuto problematiku: "Dnes bude první příležitost, kdy si odborníci s obou stran mohou vyjasňovat své názory a stanoviska. Teprve potom se budeme moci rozhodnout, kterou cestou se vydat, zda například zvolíme model, který známe ze zahraničí."

Kromě samotné legislativy se na schůzce budou řešit i otázky etiky a práv dítěte.

Podle Kovářové se navíc dá očekávat, že po uzákonění, stoupne zájem párů o institut náhradního mateřství: "Myslím si, že mnohé ženy odrazuje i to, že v současné době není žádná právní úprava."

Rádio Česko, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme