Odborníci budou testovat, jak škodlivé látky ovlivňují zdraví

Desítky českých rodin se od září podrobí speciálnímu lékařskému testování. Odborníci u nich budou zjišťovat, jak na jejich zdraví působí nebezpečné látky z okolního prostředí. Testem v Praze a Liberci projdou rodiny, které mají děti ve věku od šesti do jedenácti let. Rozsáhlá roční studie je součástí velkého evropského projektu a má odhalit zdraví populace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř (ilustrační foto)

Laboratoř (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Odborníci chtějí u šedesáti rodin ze vzorků moči a vlasů zkoumat hned několik toxických látek.

„Jednak se jedná o kadmium - kadmium jako toxický kov, který má karcinogenní účinky a nefrotoxické účinky. Druhou položku tvoří kotinin, který se právě vztahuje ke kouření. Třetí složkou, která je velice významná a o které zatím nemá Česká republika v podstatě žádné údaje, narozdíl od těch předchozích, jsou metabolity ftalátů. Poslední složkou, která se nedělá v moči, ale ve vlasech, je rtuť,“ popisuje Milena Černá ze Státního zdravotního ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rrž Kontrola rodin.mp3

Kromě laboratorních testů vyrazí odborníci i do rodin. „Součástí studie bude i poměrně rozsáhlý dotazník, který je zaměřen na prostředí rodiny, na výživové zvyklosti, na kouření, na socioekonomický status,“ říká Černá.

Podle profesorky Černé právě matka a její dítě nejlépe odrážejí zdraví společnosti: „Pokud by se ty sledované faktory vztahovaly k pobytu dětí, tak spíše matka charakterizuje domácké prostředí a všechny ty dětské aktivity. Maminky budou omezeny věkem do 45 let.“

Připojí se i další státy EU

Akce, která odstartuje na českých školách a v rodinách v září, bude dobrovolná. Do podobných biomonitoringů se pustily i další státy Evropské unie.

„Bude zajímavé porovnat výsledky analýzy kotininu, popřípadě i kadmia mezi jednotlivými státy, které mají různou úroveň legislativy kouření respektive nekouření ve veřejných prostorech,“ dodává Černá.

Výsledky celoevropského projektu se zveřejní na konci příštího roku.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme