Odborníci by chtěli zakázat solária do 18 let. Kvůli melanomu

Věková hranice pro onemocnění zhoubnými karcinomy kůže se podle odborníků snižuje. Může za to jednak nadměrné slunění, ale i návštěvy solárií. Jejich záření je totiž stejné jako ze slunce. Proto by někteří odborníci chtěli, aby byla v Česku solária do osmnácti let zakázána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solárium (ilustrační foto) | Foto: Věra Luptáková

Přestože nejohroženější skupinou, u které se může výskyt melanomu, tedy zhoubného nádoru kůže, objevit, je muž starší padesáti let, v posledních letech se podle koordinátorky Evropského dne melanomu Jany Hercogové z Fakultní nemocnice v Praze na Bulovce karcinomy posunují stále do nižších věkových skupiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinátorka Evropského dne melanomu Jana Hercogová ve Světě o desáté.

„Statistiky sice žádné neexistují, ale měly bychom si uvědomit, že v soláriích je UV stejné jako ze slunce, akorát se jedná o jinou vlnovou délku. Následek dopadu na člověka je ale stejný,“ řekla Hercogové a pokračovala:

„I proto bychom také chtěli, aby se Česká republika přidala k dalším evropským zemím, kde je návštěva solárií do osmnácti let zakázána vyhláškou.“

Melanom patří k nejčastějším zhoubným nádorům, který je ale snadné odhalit. Dnes si mohou lidé nechat vyšetřit pigmentová znaménka a případný kožní nádor tak odhalit. Příležitost k tomu poskytl Evropský den melanomu. Loni takto lékaři v Česku vyšetřili přes šest tisíc lidí.

V Evropě podobná akce poprvé proběhla v roce 1999 v Belgii, Česká republika se k ní připojila v roce 2001. „Evropský průměr je lepší než náš. V Česku máme sedmnáct pacientů na tisíc obyvatel. Máme, co zlepšovat. V Evropě je číslo asi o dva na tisíc obyvatel menší,“ dodala Hercogová.

Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme