Odborníci čekají v Česku prudký nárůst onemocnění prasečí chřipkou

Odborníci očekávají, že počty nakažených prasečí chřipkou v příštích týdnech v Česku prudce stoupnou. V Radiofóru se na tom shodli předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula a ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Nepochybně dosáhneme počtu nakažených, které budou výrazně vyšší, než jsou teď. Půjde to do stovek, tisíců a možná desetitisíců už v řádu několika týdnů," upozorňuje Prymula.

Podle odborníků se ukazuje, že prasečí chřipka má charakter pandemie, kterou svět zažil v roce 1918. "Obětí bylo tehdy padesát až sto milionů. Přesné údaje chybí, ale i tato čísla jsou dostatečně alarmující, abychom se adekvátně připravili," podotýká předseda České vakcinologické společnosti.

O tom, kolik obětí by mohla následující pandemická chřipka mít, nechtějí odborníci spekulovat. Na jednu stranu je podle nich dnešní populace podstatně zdravější, než byla ta v roce 1918, a má také podstatně lepší zdravotní péči. Na stranu druhou se ale s virem můžeme setkat jednodušeji, například kvůli letecké dopravě. "Každopádně počty úmrtí mohou být velmi vysoké a mohou být i srovnatelné," říká Prymula.

Odborníci: Nechte se očkovat proti sezónní chřipce

S očkováním proti prasečí chřipce se počítá. Antivirotika se v současné době testují. Nicméně už teď je jasné, že se vakcína nedostane na každého.

"Antivirotika zcela jistě pokryjí potřebu pro zachování chodu státu a ještě také pro pokrytí nejrizikovějších skupin obyvatelstva. Na druhou stranu žádný stát nevytváří zásoby, které pokrývají sto procent populace. Je to ekonomicky náročné a také nedostupné," vysvětluje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Odborníci proto doporučují, abychom se obzvlášť letos nechali očkovat proti sezónní chřipce. "Vyhnou se tak riziku, že dojde k interferenci chřipky sezónní a pandemické," dodává Prymula.

Celý rozhovor si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme