Odborníci chtějí, aby se děti víc učily o hrozbách v kyberprostoru. Oslovili ministerstvo

Českým dětem chybí opatrnost při používání internetu. Upozornili na to počítačoví experti na debatě k Evropskému měsíci kybernetické bezpečnosti. Podle nich by se děti o rizicích spojených s kyberprostorem měly více učit na školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítačová učebna (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Děti nemají základní návyky – ony pracují s nožem a nevědí, že ten nůž je taky může pořezat,“ poznamenal ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Vladimír Rohel.

Ten se v souvislosti s výchovou dětí o rizicích kyberprostoru obrátil i na ministerstvo školství. Podle něj stávající výuka děti nestačí poučit dostatečně. „To není otázka jen hodin výpočetní techniky. Bezpečnost tam chybí,“ uvedl Rohel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnostních rizicích spojených s kyberprostorem natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

Česko podle bezpečnostních expertů v prevenci zaostává, protože lidé stále vnímají kyberprostor jako fiktivní a nedomýšlejí, že jejich neopatrnost lze snadno zneužít.

„Prim je nedodání zboží po zaplacení,“ popsal šéf jednoho renomovaného obchodního portálu Dominik Jambor. „A zrovna v posledních týdnech řešíme vystavování falešných složenek a lákání peněz z prodejců,“ dodal.

Zdaleka to není jediná trestná činnost, kterou nezabezpečený kyberprostor umožňuje. Policie vyšetřuje třeba podvodné e-maily, které nutí seniory platit smyšlené poplatky, nebo třeba zneužití citlivých dat dětí ze sociálních sítí.

„Stoupající trend je. Ten tým, který zpracovává podněty, které docházejí na policii – konkrétně na náš odbor informační kriminality – je plně vytížen,“ uvedl ředitel odboru Pavel Tulej.

Samostatnou kapitolou je pak zabezpečení dat, která o lidech shromažďují různé úřady, firmy či organizace, před hackery.

„O každém je tam informace, státní instituce jsou plné citlivých informací ze zákona. Shromažďují informace o komerčních subjektech, jsou plné o obchodního tajemství,“ vysvětlil Aleš Špidla z Českého institutu manažerů informační bezpečnosti.

Data lze zneužít k vyřazení elektrárny či ke špionáži

Právě taková data má ochránit nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který začne platit od nového roku. Některé instituce se mu však podle Špidly brání.

„Směr, který vnímám čím dál hlasitěji je: Kde máme právníky, ať najdou argumenty, že pod ten zákon nepatříme a nemusíme nic dělat,“ podotkl Špidla.

Riziko je však nemalé. Nezabezpečená data mohou posloužit teroristům, kteří s nimi mohou vyřadit z provozu bankovní systém nebo třeba elektrárnu, ale využít či zneužít je lze na více způsobů.

„Loni v únoru společnost Mandiant shrnula 10 let sledování speciálních čínských jednotek, které útočily na americký průmysl a odtud cíleně odnášely informace pro čínskou vládu,“ řekl Pavel Čelada z Masarykovy univerzity.

Do vzdělávání v těchto oblastech se chystají zapojit i vysoké školy. Masarykova univerzita plánuje příští rok otevřít nový studijní obor věnovaný bezpečnosti internetu – první experti by z něj mohli do praxe přijít nejdříve v roce 2020.

Evelyna Kulíšková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme