Odborníci chtějí prosadit povinnou registraci novorozenců u pediatrů

Registrace novorozence u lékaře má být napříště povinná. Matka si lékaře může vybrat sama, jeho jméno a adresu ordinace by měla v budoucnu nahlásit už v porodnici. Opatření, které platilo v minulosti a teď se k němu chtějí vrátit členové vládního Výboru pro práva dítěte, má pomoci zjistit týrání dětí rodiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková | Zdroj: ČTK

Vládní Výbor pro práva dítěte navrhuje, aby matky, které tuto povinnost nesplní, nedostaly od státu porodné. A jestliže nebudou pravidelně chodit se svým dítětem k pediatrovi, nebudou mít nárok ani na sociální dávky. V tomto případě by to byl hlavně přídavek na dítě.

"Předešlo by se tak situacím, kdy dochází nejenom k zanedbávání péče o dítě, preventivních prohlídek či očkování. Ale hlavně předešlo by se tím nejdrastičtějším případům týrání a zneužívání dítěte, kdy vlastně státní orgány zasáhnou jen ve chvíli, kdy je dítě svěřováno do péče nebo bohužel v případech úmrtí," dodává ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková.

V ideálním případě bude podle Stehlíkové platit povinná registrace novorozenců od příštího roku.

Pavel Otto, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme