Odborníci chválí postup vlády při uvolňování opatření. Zásadní je podle nich dál testovat

Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal v diskusním pořadu televize Prima Partie označili podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis. Podpořil to i imunolog Vojtěch Thon. Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace.

Praha (Aktualizováno: 16:26 29. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odborníků je nutné, aby lidi dodržovali hygienická opatření. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Imunolog Václav Hořejší a epidemiolog Petr Smejkal považují podobu uvolnění opatření za přijatelný kompromis, uvedli v neděli v diskusním pořadu Partie televize Prima. Neshodli se naopak, zda má být plánované testování veřejnosti antigenními testy dobrovolné. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varuje, že epidemie stále není pod kontrolou. Chystané rozvolnění je předčasné, řekl Českému rozhlasu-Radiožurnálu. Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření v neděli. Ze čtvrtého do třetího stupně rizika se země přesune ve čtvrtek.

„Já si myslím, že to je správně v zásadě, protože to respektuje ta pravidla, která se stanovila v systému PES,“ uvedl Hořejší.

Poznamenal, že je rád, že uvolnění nezačne od pondělka, ale až ve čtvrtek. Vědec také uvedl, že je to dobrý kompromis mezi tím, co je třeba udělat.

PŘEHLEDNĚ: PES ve čtvrtek klesne na stupeň 3. Podívejte se, jaké změny čekají restaurace či obchody

Číst článek

Smejkal řekl, že celkem souhlasí s Hořejším, že se jedná o kompromis, byť upozornil, že variabilita PSA mezi kraji je vysoká. Epidemiolog také řekl, pokud je vláda na vážkách, je lepší přiklánět se k přísnějším opatřením. Zdůraznil, že je zásadní systém PES zachovat, byť se změnami a hlavně testovat.

Nedělní krok vlády ocenil i imunolog Vojtěch Thon. Je přesvědčen, že ke zmírnění opatření lze přistoupit, pokud budou lidé dodržovat hygienická opatření. Míní, že je potřeba, aby už začaly fungovat obchody a služby.

Za předčasné považuje chystané rozvolnění šéf České lékařské komory Kubek. „Pokud to rozvolnění uspěcháme, tak nám hrozí, že se epidemie znovu rozjede, a o to delší čas potom budeme zase všichni v karanténě,“ varoval v Radiožurnálu. Za chyby politiků podle Kubka nejvíc zaplatí zdravotníci. „Proto jsme z toho mírně řečeno nervózní,“ dodal.

Plán nabídnout antigenní testy veřejnosti má Smejkalovu stoprocentní podporu, epidemiolog ale míní, že mohlo být dřív. „Jaká bude účast, se odrazí zejména na tom, jak dobře to bude vysvětleno. Takže komunikace je vlastně úplně nejdůležitější,“ poznamenal. Doufá, že účast bude vysoká a před svátky se tak podaří omezit virovou nálož zachycením vysoce infekčních jedinců.

Dva různé výsledky testu na koronavirus? Ministerstvo zdravotnictví ví o jednotkách chybných případů

Číst článek

Hořejší tento krok podpořil už dřív, ale nevěří, že se víc lidí nechá dobrovolně testovat. „Jsem naprosto přesvědčený, že by to mělo být v nějaké míře povinné,“ řekl vědec. To by se podle něj mělo týkat vytipovaných skupin, například části firem. „Mně to všechno připadá, jako bychom nechali dobrovolné třeba dodržování dopravních předpisů,“ poznamenal. Thon míní, že před Vánoci mnozí projeví zájem a díky dobrovolnosti se zájem i zvýší větší.

Ohledně vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že kampaň na podporu očkování odstartuje v lednu, by se Hořejší přimlouval, aby začala co nejdřív, ač považuje za důležité, aby lidé neotupěli. Míní, že nebude problém, pokud si lidi nebudou moci vybrat určitou vakcínu. Všechny, které budou v Česku dostupné, označil za bezpečné.

„To, že se o vakcínách hovoří už nyní, je v podstatě tak zásadní, že myslím, že už to každý občan republiky reflektuje,“ dodal Thon ke kampani. Smejkal řekl, že čím dřív se začne s podporou očkování, tím lépe. Vyzval i známé osobnosti, které se nechají očkovat, aby působily na veřejnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme