Odborníci na astronautiku se v Praze setkali naposledy v roce 1977

Mezinárodní astronautický kongres bude Praha hostit po více než třiceti letech. Naposledy byl kongres pořádán ještě v tehdejším Československu v roce 1977. V době, kdy mezi sebou o nadvládu vesmíru ještě stále soupeřily Spojené státy a Sovětský svaz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člověk ve vesmíru | Foto: NASA

„Tento kongres je akcí Mezinárodní astronautické federace, která byla založena v roce 1950, kdy vznikla snaha především vědců zabezpečit spolupráci při pronikání člověka do vesmíru. V Praze v roce 1977 se sešla tehdejší sestava předních hlavních aktérů v kosmonautice, což v té době představoval Sovětský svaz a Spojené státy. Zapojovat se ale začínala i Evropa s Kanadou,“ poznamenal ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář v Ranním Interview Radiožurnálu.

Připomněl, že na kongresu v roce 1977 bylo velmi znát soutěžení obou velmocí – tedy USA a tehdejšího Sovětského svazu.

Dnešní pořádání Mezinárodního astronautického kongresu v Praze, které se účastní okolo dvou tisíc špičkových vědců z celého světa a na kterém má zaznít na šestnáct set referátů, je podle Koláře poměrně velkým úspěchem. „Předkládali jsme kandidaturu v roce 2008 na kongresu v Glasgow, kde bylo rozhodnuto, že Praha je vhodným místem pro kongres v roce 2010,“ řekl Kolář.

Zdůraznil, že kosmonautika není jen o ‚lidech ve skafandrech‘, ale je především o vývoji, o inovacích a o potřebě získávat nové poznatky. „A je to nejenom o tom, získávat nové věci a nové poznatky, ale potom tyto poznatky také předávat na zem a zlepšovat život, zjednodušeně řečeno, nás lidí tady na zemi,“ poznamenal ředitel České kosmické kanceláře.

Zasedání, které potrvá ode dneška až do pátku, se bude také věnovat České republice. „Postavení České republiky je v tomto směru velice dobré. Máme co nabídnout světovému společenství. Česká republika je už téměř dva roky členem Kosmické evropské agentury, má přístup ke všem evropským programům. Tudíž je to i příležitost pro české výzkumníky, firmy a ústavy,“ řekl Kolář.

V pátek bude České republice věnovaná v oblasti kosmonautiky i samostatná výstava. Právě na ní se budou jednotlivé firmy prezentovat. „Bude tam vidět, na čem se česká kosmonautika aktivně podílí. Česká kosmonautika se určitě neztratí,“ uzavřel Kolář.

Eva Rajlichová, Alice Kottová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme