Odborníci opět varují před silnými mrazy

Letošní prosinec je mimořádně chladný. A meteorologové teď opět varují před silnými mrazy, rtuť teploměru má klesnout až pod minus 20 stupňů. V minulosti ale panovaly i mnohem tužší zimy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rampouchy

rampouchy | Foto: Blanka Černá

V minulosti čeští meteorologové zaznamenali daleko větší mrazy. V zimě roku 1929 například u Českých Budějovic klesla teplota až na minus 42,2 stupně. Následky takových mrazů byly tragické. Lidé i zvěř umrzaly. Voda v řekách mrzla až ke dnu. Každý den přinášel tehdejší tisk nové a nové šokující zprávy.

Třeba Lidové noviny psaly o nasbírané nůši zmrzlého ptactva v pražských Riegrových sadech, nebo o tom, že se vlci objevili na jižním Slovensku a na břehu Baltu zase stádo tuleňů. Moravskoslezský deník zase informoval o umrzlém dítěti v kočárku nebo zmrzlém vojínovi na stráži. Za všechno asi mluví jeden z titulků tehdejších novin - Blížíme se k době ledové.

Teploměry v zimě roku 1929 ukazovaly teploty pod bodem mrazu nepřetržitě celé dva měsíce. A stejně extrémní tehdy byly i přívaly sněhu. Jen v Praze třeba v jeden jediný den napadlo 120 centimetrů sněhu. Na pomoc musela přijít armáda.

Vázlo zásobování, veřejná doprava. Praskaly koleje, vlaky měly obrovská zpoždění. Uvízlá auta na silnicích byla každodenní záležitostí.

Obrana proti velkým mrazům

Nosit správnou obuv, oblékat se do více vrstev. Chránit si citlivé části těla - uši, obličej, prsty šálou, čepicí a rukavicemi. A rozhodně se nezahřívat alkoholem, po kterém je sice pocitově lépe, ale alkohol rozšiřuje cévy a tím je ztráta tepla větší.

Aktuální předpověď počasí naleznete na naších speciálních stránkách. Stejně tak sněhové zpravodajství.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme