Odborníci pokračují v likvidaci následků havárie cisterny s benzinem

U Choťánek na Nymbursku pokračuje likvidace včerejší havárie cisterny. Do pole u kruhového objezdu vytekly stovky litrů ropných látek. Přestože následky nehody zřejmě nebudou tak vážné, jak se původně zdálo, budou je odborníci odstraňovat několik dnů. Nyní musí kontaminovanou zeminu odtěžit. I dnes proto řidiče čekají v okolí Poděbrad komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči u havarované cisterny u Poděbrad | Zdroj: ČTK

Pracovníci specializované firmy od soboty provedli sanaci dvou metrů zeminy do hloubky na území 15 metrů čtverečních. Vybudovali třicetimetrovou meliorační strouhu, kterou odčerpávají vodu, a pokračují v těžbě zeminy.

Starosta Poděbrad Josef Ďurčanský zatím nedokázal odhadnout, jak dlouho budou sanační práce probíhat. "Záleží na rozsahu, úplná dekontaminace pochopitelně není otázkou hodin nebo dnů, to většinou trvá delší dobu," řekl Radiožurnálu starosta.

Rozsah ekologické havárie posoudí také inspektoři životního prostředí. Náraz poškodil cisternu s nákladem 17.000 litrů benzinu a 12.000 litrů nafty na třech místech. Proti původním předpokladům nevytekl celý náklad, do pole v místě nehody však unikly stovky litrů ropných látek.

Spodní vody podle Jindřicha Vondry z úseku životního prostředí poděbradské radnice zřejmě zasaženy nebyly. Půda v místě nehody je jílovitá a ropné látky propouští pomalu. Přesto jde údajně o jednu z největších ekologických havárii posledních let na Nymbursku.

Nehoda včera na celé odpoledne zastavila provoz na výpadovce směrem na Hradec Králové mezi Poděbrady a Opočnicí. Vzhledem k nutnosti odstranit kontaminovanou zeminu musejí řidiči počítat s omezením i dnes. Jeden pruh silnice zůstane uzavřen, provoz bude řídit světelná signalizace.

Příčiny nehody se nadále vyšetřují. Podle policejní mluvčí se cisterna převrátila, když řidič ze zatím nezjištěné příčiny nevytočil zatáčku. Šoféra z kabiny vyprostili hasiči a s lehkým zraněním byl převezen k ošetření do nymburské nemocnice.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme