Odborníci posoudí v Českých Budějovicích stav stromů

Posouzením zdravotního stavu stromů na pozemcích města České Budějovice se už brzy budou zabývat dendrologové. Čekají ale na lepší počasí spolu se zástupci firem, které se starají o údržbu zeleně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kácení stromů

kácení stromů

Odborníci si budou stromy prohlížet hlavně tam, kudy prochází hodně lidí. A to je například park Na Sadech, Háječek, Staroměstský park, Palackého náměstí nebo Stromovka.

Jak potvrdila náměstkyně primátora Ivana Popelová, sondáže prověří nejen horní část stromů, ale i jejich kořeny: "Většinou se posouzení zdravotního stavu strobu dělá po vizuální stránce, takže opravdu v krizových místech by se dělaly sondy do kmene stromu, tak i kořenové sondy. Před dvěma lety jsme v Českých Budějovicích měli podobný případ, jaký se odehrál ve Zlíně, kdy spadl jílovec za poštou, naštěstí se to ale odehrálo v noci a nikdo kolem nešel."

Kácení narušených stromů v Českých Budějovicích by se mělo stihnout ještě v době vegetačního klidu. I proto, že porážení už kvetoucích stromů se často neobejde bez emocí lidí. K tomu náměstkyně Ivana Popelová řekla: "Samozřejmě počítáme i s tím, že pokud se budou někde odstraňovat stromy, tak tam vysadíme nové. I věda zabývající se péčí o stromové patro se posunula dále a při sázení veských a alejových stromů jsou jejich koruny zapěstovány tak, aby nedocházelo ke krizovým místům, kde strom zahnívá a pak se větve ulamují."

Na výskyt havarijních stromů, například v okolí bydliště, ale mohou upozornit sami lidé a to Městskou policii na bezplatné lince 156. O kontrolu zdravotního stavu stromů by se měli postarat i ostatní majitelé pozemků v Českých Budějovicích.

Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme