Odborníci pracující na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končí

Pět desítek odborníků pracujících na přípravě Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání končí. Vadí jim údajné chyby a nezájem ministra školství Josefa Dobeše (VV). Plán má umožnit přístup všech dětí, například s různými zdravotními hendikepy nebo sociálně znevýhodněných, do běžných škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dáša van der Horst

Dáša van der Horst | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Jedna z odstupujících členek pléna Národního akčního plánu inkluzivního vzdělání, ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst tvrdí, že kvůli procesním a personálním změnám, za nimiž stojí ministr Dobeš, je skupina paralyzována.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody nespokojenosti odborníků s přípravou Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání vysvětlovala v Ozvěnách dne ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst

„Byl nastartován proces bývalými ministry školství, nicméně během vlády pana ministra Dobeše se tento proces zpočátku úplně zastavil a potom na naléhání jak odborníků u nás, tak i ze zahraničí se sice nějakým stylem zase začalo pracovat, ale velice podivně, protože došlo k obsahovému posunutí a došlo také k různým manažerským selháním,“ řekl van der Horst ve vysílání Radiožurnálu.

K odstranění nerovných podmínek ze školství přitom Česko zavazuje tři roky starý rozsudek Evropského soudu. Ten dal za pravdu skupině Romů, které stát neprávem poslal do zvláštní školy. Resort proto vytvořil Národní akční plán inkluzivního vzdělávání, který loni schválila vláda. Hotový by měl být do konce roku 2013, pak se má začít naplňovat.

Podle van der Horst se ale skupina sešla od nástupu ministra Dobeše pouze jednou. „Setkání proběhlo v lednu, bylo velice nekoncepční, a od té doby byla komunikace ze strany ministerstva školství velice omezená. Takže můžu říct, že jsme nestihli téměř nic,“ podotkla.

Z původního počtu 81 odborníků ve skupině teď odstoupila víc než polovina. „Co jsme se dozvěděli, tak mezi tím už byli najmenováni odborníci jiní, o kterých mi žádné informace nemáme, takže je možné, že nějaký akční plán k inkluzívnímu vzdělávání bude pokračovat. Obsahové změny jsou ale takové, že bych pochybovala, že se jedná o inkluzi,“ dodala van der Horst.

Martin Hromádka, Jana Kovandová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme