Odborníci se dohadují kvůli centrální databázi prodeje léků

Poslanci mají na březnové schůzi projednat novelu zákona o léčivech. A navrhovaný způsob kontroly předepsaných a vydaných léků opět vzbudil polemiku mezi odbornou veřejností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Komory sdružující lékaře i lékárníky protestují proti zřízení centrální databáze, ve které by se shromažďovaly údaje o nakoupených i vydaných medikamentech.

Argumentují možným zneužitím citlivých dat pacientů. Zastánci novely, včetně Grémia majitelů lékáren, ale trvají na tom, že toto nebezpečí nehrozí a důležité je zejména zabránit zneužívání přípravků obsahujících pseudoefedrin k výrobě drog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Plíšek a Stanislav Havlíček ve večerních Ozvěnách dne.

"Do centrálního úložiště by měli přístup lékaři, lékárníci, nově také zdravotní pojišťovny a samotný pacient," upřesnil náměstek pro legislativu ministryně zdravotnictví Martin Plíšek. Zneužití citlivých údajů podle něj nehrozí.

S tím ale nesouhlasí prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který se domnívá, že se jedná o zásah do práva na ochranu soukromí. Léky s pseudoeferdinem byly evidovány v databázi už loni několik měsíců, než se proti tomu ohradil Úřad na ochranu osobních údajů.

Podle něj je navíc zveličován i jeden z hlavních argumentů pro zavedení databáze, kterým je výroba drog z léků obsahujících pseudoefedrin.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme