Odborníci se dohadují kvůli centrální databázi prodeje léků

Poslanci mají na březnové schůzi projednat novelu zákona o léčivech. A navrhovaný způsob kontroly předepsaných a vydaných léků opět vzbudil polemiku mezi odbornou veřejností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Jason Rogers, CC BY 2.0

Komory sdružující lékaře i lékárníky protestují proti zřízení centrální databáze, ve které by se shromažďovaly údaje o nakoupených i vydaných medikamentech.

Argumentují možným zneužitím citlivých dat pacientů. Zastánci novely, včetně Grémia majitelů lékáren, ale trvají na tom, že toto nebezpečí nehrozí a důležité je zejména zabránit zneužívání přípravků obsahujících pseudoefedrin k výrobě drog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Plíšek a Stanislav Havlíček ve večerních Ozvěnách dne.

"Do centrálního úložiště by měli přístup lékaři, lékárníci, nově také zdravotní pojišťovny a samotný pacient," upřesnil náměstek pro legislativu ministryně zdravotnictví Martin Plíšek. Zneužití citlivých údajů podle něj nehrozí.

S tím ale nesouhlasí prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, který se domnívá, že se jedná o zásah do práva na ochranu soukromí. Léky s pseudoeferdinem byly evidovány v databázi už loni několik měsíců, než se proti tomu ohradil Úřad na ochranu osobních údajů.

Podle něj je navíc zveličován i jeden z hlavních argumentů pro zavedení databáze, kterým je výroba drog z léků obsahujících pseudoefedrin.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme