Odborníci varují před jídelními automaty ve školách

Podle lékařů trpí v Česku každé páté dítě nadváhou nebo obezitou. Odborníci přitom varují, že jednou z příčin jsou jídelní a nápojové automaty ve školách, které většinou nabízejí cukrovinky a slazené nápoje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dětská obezita

dětská obezita | Foto: rodina.dama.cz

Od roku 2000 vzrostly počty obézních dětí o jednu třetinu. "Buď mají děti špatné stravovací návyky, jedí spoustu sladkostí, oblíbily si jídla z restaurací nebo stánků rychlého občerstvení," uvedla terapeutka Jitka Rusková z pražské poradny pro výživu.

Na druhé straně chybí podle ní dětem pohyb. "Netráví čas venku, neběhají, nejezdí s rodiči na výlety, sedí u televize či počítače," dodala s varováním, že jestli to tak půjde dál, zdravotní stav českých dětí se bude dále zhoršovat.

Počty obézních dětí sledují s obavami nejenom lékaři, ale také ekonomové. Z dětí, které trpí nadváhou, většinou vyrůstají obézní dospělí a na jejich léčbu jde dost peněz ze státní pokladny.

Ovoce a zelenina pro školáky

To je také jedním z mnoha důvodů, proč děti na prvním stupni základních škol budou zdarma dostávat ovoce a zeleninu. Před několika dny na program Evropské unie přistoupila také česká vláda.

Na skladbu jídelníčků ve školních jídelnách dohlíží česká školní inspekce. Podle mluvčího Libora Vacka se hodně zlepšila. "Dá se říci, že až na dílčí výjimky většina školních jídelen se opravdu snaží připravovat moderní jídelníček, vařit dětem zdravě a pestře," uvedl.

Školní inspekce však nemůže mluvit do počtu jídelních a nápojových automatů, které jsou umístěny na chodbách a vůbec ne do jejich obsahu. Právě tyto automaty jsou pro děti velkým pokušením.

Problému jídelních automatů ve školách bude věnováno dnešní vydání pořadu Pod kůži, který začíná na Radiožurnálu pět minut po půl třetí.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme