Odborníci varují před úsporami v oblasti bezpečnosti počítačových sítí

Přílišné úspory v zajištění bezpečnosti počítačových sítí můžou oslabit jejich ochranu. Varuje před tím Unie pro informační a komunikační technologie (ICT unie), která nechala zpracovat ilustrační video s krizovými scénáři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice | Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

V případě nedostatečné ochrany například před útoky hackrů nebo masivní poruše sítě by podle ICT unie mohlo dojít k výpadku energetických sítí, přestaly by vysílat televize i rádia, netekla by voda nebo lidé by se nedostali ke svým penězům na účtech.

Prezident ICT unie Svatoslav Novák Radiožurnálu řekl, že podle něj je ze strany státu největší chybou podceněná prevence.

„Prevence jsou svým způsobem i peníze, které se investují do nějakých zajištění, zabezpečení a modernizaci těch sítí a systémů, které mohou být atakovány například zvnějšku. To znamená hackery běžného stylu, kteří se baví tím, že napadají systémy třeba bankovnictví nebo telekomunikačních operátorů a tak dále,“ uvedl.

Podle Nováka se úspory projevují například tím, že se zpožďují dávno rozjeté projekty elektronizace státní správy.

Dalším z problémů je podle Nováka rozdrobenost kompetencí, a proto se přimlouvá za centralizaci. Ministerstvo vnitra ale namítá, že centralizovat odpovědnost nelze, protože role státu jsou různé. Na lokálních úrovních pak za opatření zodpovídají například kraje nebo města.

„Elektronizace veřejné správy je primárně záležitostí ministerstva vnitra a sekundárně je to problém každého resortu, respektive agend, které v tom resortu jsou, ať je to ministerstvo financí nebo práce a sociálních věcí,“ uvedl.

Každý z těchto resortů by se podle něj měl starat o to, aby věci u něj fungovaly. „Aby, je měly řádným způsobem zabezpečeny,“ dodal.

Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme