Odborové centrály podpořily stávku

Stávku, kterou včera vyhlásila Nezávislá odborová organizace ČT, podpořily Českomoravská konfederace odborových svazů a Asociace samostatných odborů. Obě centrály vyzvaly vládu, aby zajistila ochranu stávkujících zaměstnanců, která vyplývá z mezinárodních úmluv. ČMKOS a ASO požadují okamžité zrušení sankcí vůči stávkujícím, odstoupení ředitele ČT Jiřího Hodače a Rady ČT.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve zpravodajském sále ČT na Kavčích horách stále setrvává část revoltující zaměstnanců ČT, kterým Hodač znemožnil volný pohyb po budově. Soudní rozhodnutí týkající se vyklizení prostor takzvaného velína nelze očekávat v nejbližších hodinách. Žaloba ČT na vyklizení prostor, doplněná o návrh předběžného opatření, totiž obsahuje formální nedostatky.

Pod petici Česká televize - věc veřejná, která protestuje proti způsobu Hodačova zvolení, se podepsalo již přes 120.000 lidí. Revoltující zaměstnance televize dnes v živě vysílaném pořadu Sama doma veřejně podpořila také prezidentova choť Dagmar Havlová. Naopak pod výzvu Občanská podpora legálního vedení ČT, kterou organizuje Divadlo Ta Fantastica, se podepsalo 3500 lidí.

Vládní mluvčí Libor Rouček zopakoval, že vládě nepřísluší vměšování do sporu v ČT. „Je to věc vedení České televize, Rady České televize, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a samozřejmě parlamentu,“ řekl mluvčí a podotkl, že vláda využije své zákonodárné iniciativy a ve středu projedná novelu zákona o ČT. Vicepremiér Vladimír Špidla označil stávku za kolektivní boj v rámci pracovněprávních vztahů. „Považuji za velmi nepřijatelné, že je využíván některými politickými představiteli, jako například senátorem (Unie svobody Janem) Rumlem k aktivistické politice,“ zdůraznil Špidla. Použití policejních sil zakazují mezinárodní úmluvy, které poskytují ochranu stávkujícím a jejich dodržování je vláda ČR povinna zaručit.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme