Odboroví předáci veřejného sektoru volají po mzdovém jednání s vládou

Mzdy zaměstnanců placených státem se propadly ve srovnání s loňskem o 3,6 procenta. Na to, že tento trend může pokračovat až do konce roku, upozornili dnes jejich odboroví předáci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům odborových svazů

Dům odborových svazů | Foto: Jan Rosenauer

Jedenáct odborových svazů, které zastupují například zdravotníky, učitele nebo hasiče nebo policisty, proto vyzvalo dopisem ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, aby jim zprostředkoval jednání s vládou.

Na tom budou požadovat, aby šlo příští rok na mzdy zaměstnanců ve veřejné sféře víc peněz. Zatím chce vláda tento mzdový balík oproti loňsku navýšit o jedno a půl procenta. Podle ministra Nečase sice kabinet nepřipustí zvětšení rozpočtového schodku a nepřekročí výdajové limity dané zákonem, ale o řešení situace bude s odbory jednat.

"Na druhé straně velmi otevřeně říkáme, že i veřejný sektor se nemůže vyhnout tlaku po větší efektivitě a produktivitě. Jinými slovy i zde musí platit, že naším základním cílem musí být samozřejmě lepší mzdy pro lidi ve veřejném sektoru."

"Ale současně racionalizace. To znamená, že budeme schopni vyplácet vyšší finanční prostředky menšímu počtu zaměstnanců," připomněl Nečas.

Průměrná mzda v Česku znovu vzrostla, tempo se ale snižuje. Podle Českého statistického úřadu byla ve druhém čtvrtletí průměrná mzda 23 182 korun.Proti stejnému období loni to je o 1 700 korun víc. Kvůli růstu cen si lidé ale ve skutečnosti příliš nepolepšili.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme