Odbory budou opět protestovat proti vládním reformám

Odboráři chystají další protesty proti vládním reformám. 12. července uspořádají happening před ministerstvem zdravotnictví. Pokud reformní zákony projdou, chtějí podat ústavní stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod odborů proti vládním reformám | Foto: Filip Jandourek

„Vláda nevzala v úvahu ani jednu z připomínek odborů. Schválená podoba vládních návrhů je důkazem nejen nekvalitního vedení sociálního dialogu, ale nebere v úvahu ani zásadní připomínky odborné veřejnosti,“ řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Protesty mají být pojaty humorně. Podle šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka k tomu odboráře inspirovali samostatní politici.

Ulov si svého politika

„Tento pochod jsme nazvali ‚Ulov si svého politika‘, protože jsme chtěli přesunout naši práci do kanceláří našich zástupců politických stran, našich poslanců a senátorů. Zjistili jsme ale, že není možné je ani na těchto místech najít,“ zdůvodnil Dufek.

„Chtěli bychom i trošku odlehčenou formou říct, že všechny ty věci, které jsou velmi vážné a budou mít vážné dopady, troufám si říct i na zdravotní stav populace, se dají prezentovat i v takové lehké nadsázce. V konečné fázi chceme ale ukázat, že to až tak humorné není,“ říká předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Proti reformám

Odbory tvrdí, že vládou připravované reformy zhorší život většiny lidí v České republice. Zdůrazňují, že zatímco popularita vlády klesá k nule, popularita odborů je naopak na jedné z nejvyšších úrovní v historii.

Požadují stabilizovat první pilíř důchodového systému tím, že by se úplně oddělil od státního rozpočtu. Co se týče zdravotní reformy, je podle nich třeba definovat nadstandard, aby se nestalo, že i základní zdravotní péče bude připlácena.

Dufek také nesouhlasí se stylem, kterým s odbory vláda jedná. „Vládní koalice využívá tripartity. Na minulém jednání jsme dostali z pátku na pondělí přes tisíc stran. Víme jakým způsobem to potom vláda proválcovala do parlamentu. Takhle se prostě nejedná, není možné aby ignorovala tak vysoký nesouhlasný názor společnosti,“ uvedl Dufek.

Igor Maňour, Květa Moravcová, Jakub Šídlo, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme