Odbory budou žádat po vládě další peníze pro zdravotnictví

Lékařské odbory budou po vládě žádat další peníze pro zdravotnictví. Pokud do systému nepřiteče minimálně pět miliard korun, hrozí podle nich, že koaliční kabinet nedodrží jarní memorandum a nezvedne zdravotníkům platy o slíbených deset procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto.

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

O situaci ve zdravotnictví dnes jednala tripartita, poté se ještě neplánově sešel šéf lékařského odborového klubu Martin Engel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sledovala reportérka Martina Spěváčková

Engel znovu zopakoval ministrovi své obavy, že není reálné, aby nemocnice měly peníze na zvýšení mezd, když musí hospodařit s přibližně stejnou částkou jako vloni.

Navíc se má zvyšovat daň z přidané hodnoty, a tím pádem nemocnice nebudou mít podle Engela na platy nejen lékařů, ale také dalších zdravotnických pracovníků.

„Ze sta procent loňských peněz se prostě nedá navýšit DPH, změny a to všechno. Ať jsem jakkoliv při zemi, matematika hovoří jasně, že tam musí být percentuální navýšení,“ uvedl Engel.

Odbory proto navrhují, aby se zvýšily platby za takzvané státní pojištěnce pojištěnce nebo aby se léky a zdravotnický materiál vyjmuly ze zvýšení sazby DPH.

Ministr věří, že peníze na platy budou

Ministr Heger po schůzce s Engelem řekl, že obavy odborů chápe. Věří ale, že peníze na platy lékařů budou. Ušetří se podle něj efektivnějším nakupováním zdravotnického materiálu a zastavením některých investic.

„Lze předpokládat, že zefektivněním nákupů léků elektronickými aukcemi a dalšími opatřeními nějaké menší úspory budou. Plánujeme zavedení nadstandardů a rozšíření hotelových placených služeb, takže tím by si mohly nemocnice přivydělat,“ doplnil ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Heger nicméně dodal, že odpovědnost za plnění memoranda neleží jen na jeho resortu, ale i na zdravotních pojišťovnách a ředitelích nemocnic.

Odboráři tvrdí, že nechtějí předem hrozit protesty, pokud ale vláda dohodu nesplní, pak může očekávat masovější akce, než tomu bylo při výzvě Děkujeme, odcházíme. Zatím prý dávají přednost jednání.

„Pořád se domníváme, že bychom se měli nějakým způsobem se zástupci nejenom ministerstva zdravotnictví, ale potažmo celé vlády domluvit,“ podotkla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

V rámci akce Děkujeme, odcházíme podala výpověď skoro pětina z 20 tisíc nemocničních doktorů. Dohoda, která krizi ve zdravotnictví zažehnala, počítala mimo jiné se zvýšením platů. Od března dostali lékaři přidáno o 5000 až 8000 korun podle praxe. V příštím roce by se měl jejich plat zvednout o deset procent. Přilepšit si mají i ostatní zdravotníci.

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme