Odbory chtějí demonstrovat proti odkladu zákoníku práce

Českomoravská konfederace odborových svazů hodlá protestovat proti snaze vlády odložit účinnost zákoníku práce. Demonstrace v blízkosti Úřadu vlády by se měla uskutečnit během několika týdnů, přesné datum zatím odboráři tají. Pokud ale vláda rozhodnutí o odložení zákoníku zruší, demonstraci odvolají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dům odborových svazů

dům odborových svazů | Foto: ČMKOS

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna 2007. Legislativní rada vlády minulý týden tento záměr podpořila.

Předseda ČMKOS Milan Štěch, který je zároveň senátorem za ČSSD, dnes novinářům řekl, že vláda radu politicky zneužila. Odložení účinnosti zákoníku je podle něj prvním a rozhodujícím krokem ke zrušení zákoníku a oslabení práv zaměstnanců.

Odbory se podle Štěcha rozhodly pro ustavení krizového štábu a svolání demonstrace kvůli tomu, že návrh na odložení platnosti normy nebyl projednán na jednání tzv. tripartity, tedy zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů, ani se samotnými odbory, čímž byl porušen platný zákoník. "Tyto dva kroky považujeme za jednoznačné porušení sociálního smíru ze strany vlády," prohlásil Štěch.

Přesné datum konání demonstrace bude podle Štěcha v kompetenci krizového štábu, ale akce by se měla konat před jednáním o zákoníku v Poslanecké sněmovně. Pokud vláda návrh do sněmovny nepředloží a veřejným prohlášením sdělí, že od návrhu na odložení platnosti zákoníku ustupuje, nemají prý odbory zájem napětí prohlubovat. Loni na podobnou demonstraci na podporu zákoníku přišlo kolem 30.000 odborářů.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta republiky. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s Ústavou. Nečas již dříve zdůraznil, že nejde o politický konflikt, ale odstranění konkrétních legislativních chyb.

Kritici návrhu zákoníku práce soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak jeho zastánci míní, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme