Odbory chtějí každý týden demonstrovat před vládou

Odboráři vyhlásili měsíc občanské nespokojenosti. Připravují se na pravidelné protesty před úřadem vlády, a to od 14. května. Každý protest by měl mít svoje téma, například důchodovou reformu, reformu zdravotnictví či dopad inflace, a bude kopírovat týden co týden jednání kabinetu. O dílčích stávkách mluví například učitelé nebo zdravotníci. Předáci odborů nevyloučili ani generální stávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti | Foto: Jan Rosenauer

Důvodem k protestům je podle odborářů nejen negativní dopad reformy veřejných financí, ale i nedostatečná omluva premiéra Mirka Topolánka za jeho vystoupení na nedávném vystoupení tripartity.

Stěžují si také na arogantní chování vlády. "Bohužel vláda, kterou jsme vyzvali, aby se vyjádřila k tomu, jak chápe sociální dialog i v souvislosti s naším předsednictvím příští rok v Evropské unii, tak doposud neučinila," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch.

Největší výhrady mají odboráři k připravované reformě důchodů a zdravotnictví a ke změnám zákoníku práce. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase jsou ale jejich argumenty nepravdivé a účelově nahrávají předvolební kampani sociální demokracie. "V minulém roce proběhlo pět jednání tripartity, z toho na dvou se probírala důchodová reforma," podotkl Nečas.

O případné generální stávce budou odbory jednat na svém sněmu 20. května. Do té doby chtějí předáci uspořádat v odborových svazech kampaň o důvodech, kvůli nimž by lidé měli podle nich práci přerušit. Postoj odborářů zjišťuje ČMKOS v anketě. Zatím v ní odpověděla tisícovka lidí. Ke generální stávce se přiklonilo 80 procent z nich, k celostátní demonstraci 85 procent.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme