Odbory chtějí získat další lékaře pro hromadnou výpověď

Lékařské odbory v září rozjedou celorepublikovou kampaň, která má získat větší podporu výzvě Děkujeme, odcházíme. Lékaři v ní vyhrožují hromadnou výpovědí a odchodem do zahraničí na konci roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické zařízení. Ilustrační foto.

Zdravotnické zařízení. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kampaň bude pod heslem Třináct po třináct týdnů přesvědčovat lékaře, aby protestovali proti špatným pracovním podmínkám a nízkým platům. Zatím se za výzvu postavilo na dva a půl tisíce ze šestnácti tisíc nemocničních lékařů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakou má výzva LOK podporu, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová.

„Zatím mám informace, že v této době v nemocnicích Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč i Pelhřimov je podpora opravdu vysoká. Vždy převyšuje padesát procent,“ popsal situaci ve svém regionu internista z Vysočiny David Vávra, který bude jednou z tváří podzimní kampaně.

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela výzvu nejvíc podporují právě na Vysočině a v Severomoravském kraji. „Z některých nemocnic se k tomu připojuje sedmdesát, osmdesát procent lékařů. Pak jsou samozřejmě i nemocnice, kde je podpora zatím menší. Jsou to především velké nemocnice, ale já věřím tomu, že až během podzimu rozjedeme kampaň na podporu této akce, tak se čísla výrazně zvýší,“ řekl Engel.

Kampaň bude podle něj poměrně rozsáhlá. „Součástí bude retrosanita, která bude objíždět nemocnice v jednotlivých krajích. Velké digitální hodiny, čas, pokud tady ještě lékaři budou, a další a další akce. Je to skutečně komplexně pojatá kampaň,“ přiblížil předseda Lékařského odborového klubu.

Ministr požadavky chápe

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 se už dřív vyjádřil v tom smyslu, že požadavky lékařů na vyšší platy chápe.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

„Všichni lidé, kteří si stěžují, mají svým způsobem pravdu a cítí se být odstrčeni. Já se budu snažit je přesvědčit svým chováním, aby získali určitou důvěru ve vedení resortu a důvěru v to, že pokud se nepodaří vyřešit mzdové otázky do konce roku, že se na nich bude dále intenzivně pracovat,“ prohlásil Heger.

Ředitelé nemocnic mají z chystané kampaně pochopitelně strach. Ano - potvrzuje to „Jako ředitelka nemocnice bych měla obavy z takto pojaté kampaně. A to s ohledem na pacienty, protože by mohla vyvolat nedůvěru, a obavy v řadách pacientů, že jim nebude poskytnutá adekvátní péče,“ řekla ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě, kde výzvu údajně podpořilo na osmdesát procent lékařů, Věra Palečková.

O chystané kampani a svých požadavcích budou odboráři s ministrem mluvit v pondělí 16. srpna. Ministerstvo také ujišťuje, že vládní škrty ale zdravotníci na platech nepocítí. O definitivní podobě kampaně rozhodnou lékařské odbory v září. Jejich požadavky zůstávají zatím stejné. Chtějí třeba, aby lékař-začátečník měl aspoň dvě stě korun na hodinu a jeho zkušený kolega přes čtyři stovky.

Lenka Jansová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme