Odbory i zaměstnavatelé žádají změnu koncepce zdravotnictví

Tlak na to, aby ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zásadním způsobem přepracovala svou resortní koncepci, dál sílí. Za obecné, skoro nic neříkající proklamace, které zdravotnictví spíš ohrožují než aby mu pomohly, dnes koncepci označila Unie zaměstnavatelů ve zdravotnictví a také vedení odborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová | Foto: Stanislav Zbyněk

"Ministerstvo je toho názoru, že koncepci je třeba dopracovat o další podněty sociálních partnerů, zatímco zaměstnavatelé a odbory navrhnou plénu tripartity ji přepracovat," řekl po dnešním jednání předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Koncepci již dříve odmítly zaměstnanecké pojišťovny, vážné výhrady mají i komory zubařů a lékárníků. Ministryně Emmerová je přesto požadavkem zdravotnické skupiny tripartity zaskočena. "Samozřejmě tím nadšená nejsem. Je to první podobné jednání, kde jsem se setkala s tímto názorem," podivuje se Emmerová.

Prezident Unie zaměstnavatelských svazů ve zdravotnictví Pavel Ernst ale tvrdí, že konkrétní věci v koncepci nelze nalézt. "Od začátku všichni říkali, že to není žádná koncepce. Je to nepřijatelné," řekl. "To je čistě nepochopení. Je to zpracováno na vysoké odborné úrovni," oponovala ministryně.

Také šéf lékařských odborů Schlanger varuje, že koncepce nynější stav ještě zhorší. Neklade podle něj například dostatečný důraz na rozvoj systému veřejného zdravotního pojištění. "Té pluralitě je třeba dát nějaký obsah, protože zatím žádný obsah není," vytýká Schlanger.

Podle zaměstnavatelů také dál přetrvávají otazníky nad budoucností soukromých lékařů. Ministryně ale připomíná, že vláda má problém projednat ještě do konce roku, a tak ani na předělání koncepce už moc času není. "Při obecném nesouhlasu bych těžko mohla předložit tento materiál vládě do konce roku," přiznala Emmerová. Kabinetu však může text předložit, i když ho tripartita odmítne.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme