Odbory jsou proti plošnému propouštění lidí z veřejných služeb

Odbory pracovníků ve státních úřadech a organizacích odmítají plošné propouštění úředníků a zaměstnanců veřejného sektoru. Na příští tři roky ho totiž plánuje vláda. Chce tak ušetřit na mzdách skoro 30 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrující podpořil Odborový svaz hasičů

demonstrující podpořil Odborový svaz hasičů | Foto: Marián Vojtek

Vláda chce plošným propuštěním řešit problémy státního rozpočtu bez ohledu na to, že se zhorší kvalita a dostupnost veřejných služeb, zdůrazňovali delegáti sjezdu Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Každoročně by mělo dojít ke zrušení téměř 14.000 míst, což by znamenalo snížení počtu hasičů, policistů, dozorců ve věznicích, ale také učitelů.

Podle předsedkyně Aleny Vondrové odbory propuštění nevylučují, ale musí být rozumné a mít koncepci. Nelze postupovat tak, že lidé přijdou o práci, pak se zjistí, že chybějí, a stát bude nabírat nové. To je i mrhání prostředky, upozorňuje Vondrová.

"Nemáme tolik peněz na to, že někoho vyhodíme, abychom vzápětí přijali někoho jiného a znovu financovali zvyšování jeho kvalifikace," uvedla Vondrová.

Odboráři na sjezdu také diskutovali o mzdách. V následujících letech požadují reálný růst platů. Nepřijatelné je pro ně zmrazení mezd i navýšení, které by bylo nižší než inflace. Odbory budou postupovat velmi razantně.

"Pokud se nám nepodaří se dohodnout a vyjednat přijatelný růst platů, tak musíme bojovat za naše oprávněné zájmy všemi dostupnými legálními prostředky," řekla Vondrová. K případným formám nátlaku se odmítla vyjádřit. Jednání s vládou ještě nezačala.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme