Odbory a podnikatelé připraví společný návrh výhrad k vládnímu balíčku. Představí ho koalici

Odboráři a zaměstnavatelé připraví společný návrh změn vládního konsolidačního balíčku. Předloží ho pak premiérovi, který ho předá koalici. Dohodli se na tom v pondělí zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů na jednání tripartity, řekl mluvčí kabinetu Václav Smolka. Podle něj příprava návrhu neznamená, že koalice navrhované úpravy automaticky přijme.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | Zdroj: Úřad vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po tripartitním zasedání zopakoval, že koalice žádné zásadní změny ve svém ozdravném balíčku nechystá a nátlaku neustoupí, opraví ale případné chyby.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly zůstávají odboráři zatím ve stávkové pohotovosti.

Problémem je neřešená inflace ze strany vlády. Ne vše v úsporném balíčku je v pořádku, tvrdí Středula

Číst článek

Odbory i zaměstnavatelé mají k vládním úsporným plánům výhrady. Dolní komora by s projednáváním balíčku měla začít v úterý.

Politici vládní koalice opakovaně uvedli, že kabinet zásadnější úpravy nechystá. Připustili drobnější změny při projednávaní ve Sněmovně při takzvaném druhém čtení zákona.

„Na jedné věci jsme se dnes domluvili. Odboráři a zaměstnavatelé se pokusí dohodnout na některých společných návrzích úprav ozdravného balíčku. Ty potom mým prostřednictvím zašlou koalici. Ta potom o nich bude jednat. Nedomluvili jsme se, že budeme něco akceptovat,“ řekl premiér.

Dodal, že koalice ale žádné změny v souboru novel nechystá. „Jsme připraveni opravit chyby, nebo se nechat přesvědčit tam, kde jsme něco neodhadli správně. Nejsme připraveni ustupovat nátlaku nebo zájmu jednotlivých skupin a osobností,“ uvedl Fiala.

Prezident Petr Pavel dříve zmínil, že by balíček mohl kvůli výhradám případně vetovat. Podle předsedy vlády by to ničemu nepomohlo, koalice je připravena svůj plán prosadit. Ozdravení rozpočtů a snížení zadlužení je nutné, zdůraznil Fiala.

Rušení daňových slev

Odboráři i zaměstnavatelé kritizují rušení daňových úlev u zaměstnaneckých benefitů. Zaměstnavatele zajímá podoba škrtů v dotacích. Jsou proti snižování investic. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje podnikatelé a odboráři zatím na konkrétních bodech, které by měl společný návrh obsahovat, domluveni nejsou.

Odborářka zdravotníků: Vláda má jednat dopředu. Konsolidační balíček dopadne hlavně na zaměstnance

Číst článek

Jejich týmy by se měly sejít v příštích dvou týdnech. Výsledný materiál by měl premiér dostat „před dovolenou“, uvedl Rafaj. Dodal, že se vyberou úpravy, které by u koalice mohly mít šanci na úspěch.

Podle předáka odborového svazu KOVO Romana Ďurča bylo tripartitní jednání věcné a zástupci vlády argumentům odborářů a zaměstnavatelů naslouchali.

„Podle dohody s předsedou vlády Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou by měl být připraven společný pozměňovací návrh a v létě předložen do Sněmovny. Nyní na něm začneme pracovat se zaměstnavateli,“ uvedl Ďurčo.

Středula řekl, že výhrady odborů k balíčku přetrvávají. Pondělní dohodu na předložení společného návrhu premiérovi označil za „rozhodně dobrý krok“.

Odborové svazy podle předsedy ČMKOS zůstávají kvůli vládnímu úspornému plánu ale dál ve stávkové pohotovosti. „Nic se v balíčku nezměnilo,“ zdůvodnil Středula.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme