Odbory měly podle Zemana razantněji postupovat proti bývalým majitelům OKD

Prezident Miloš Zeman se kvůli špatné situaci v OKD sešel se zástupci hornických odborů. Podle Zemana odbory měly razantněji postupovat proti bývalým majitelům společnosti. Prezident také zopakoval, že podporuje předčasné odchody horníků do důchodu, měly by se ale týkat pouze těch v hlubinných dolech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Ministry of Defence of the Czech Republic

„Informovali jsme pana prezidenta, že budeme vybírat to nejlepší řešení. Ať už by to bylo řešení přes Diamo, nebo přes společnost pana Tykače, nebo v rámci reorganizace OKD. Předpokládám, že více budeme vědět koncem července,“ řekl předseda hornických odborů Jan Sábel.

Zeman podpořil zkrácení doby odchodu horníků z hlubinných dolů do důchodu. Příslušný zákon prezident podepsal před necelým měsícem. Případné rozšíření výjimky o další profese by podle něj znamenalo otevření pomyslné Pandořiny skříňky.

„Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD. Na druhé straně stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pracovníci v hutích, a na to už rozpočet nemá,“ uvedl prezident.

Předseda hornických odborů Sábel po jednání řekl, že prezident situaci v OKD bude dále sledovat a s odboráři se v dohledné době znovu setká.

Odboráři se Zemanem diskutovali také o prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Podle prezidenta k tomuto kroku dojde během několika let.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme