Odbory: Na prostudování vládních materiálů máme málo času

Odbory včera nepřistoupily na navrhovaný kompromis ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, aby platové třídy zůstaly zachovány, ale zaměstnavatel by mohl přiznávat plat bez ohledu na jejich rozpětí a délku zaměstnání. Odbory tvrdí, že si navrhovanou změnu neměly šanci prostudovat a trvají na jednání přímo s premiérem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadná demonstrace odborářů v Praze

Hromadná demonstrace odborářů v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Vláda na svém včerejším nočním jednání proto návrh novely zákoníku práce, který úpravu tarifních mezd obsahuje, odložila. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka považuje odložení jednání o tarifech za vítězství. Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková pouze za vstřícné gesto, o vítězství se bude hovořit až na závěr.

„Analýza je složitá. Je důležité vědět koho by se to dotklo, jakých zaměstnanců, jakých profesních skupin a kterých rezortů," podotýká Břeňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

odbory.mp3

Mezi návrhy, které odbory předložily už 6. září patří například to, že pokud zaměstnanec má nižší kvalifikaci a nepotřebuje tak dlouhou praxi, může mu být přiznán platový tarif v první až páté platové třídě za určitých podmínek a také služebně mladší zaměstnanci by měli rychlejší posun ve stupních, například od prvního do čtvrtého stupně.

„Motivace pro naše zaměstnance je to, že přesně ví, jaký měsíc za jaké peníze dělají, za jakou jistotu. Motivací pro hasiče nebo zdravotní sestry je to, že se starají o to, co mají a dělají to kvalitně. Žádnou ekonomickou motivaci nemají,“ říká Břeňková.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i nadále nesouhlasí se snížením mzdových prostředků o deset procent.

„Nevidíme důvod snižovat zaměstnancům jejich objem. Ten důvod nevidíme, ani jsme k tomu nedostali žádné rozbory a analýzy,“ říká Břeňková, která si také stěžuje na krátký čas k prostudování materiálů, které dostávají od vlády:

„Dostáváme různé materiály a máme na ně šest dnů, jeden den a dokonce i šest hodin. Je nutné nastavit sociální dialog tak, jak probíhá v normálních demokratických zemích,“ dodává Břeňková.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme