Odbory: Návrh ministerstva bere pedagogům poslední jistotu

Na 1600 škol zůstalo dnes ráno zavřených, učitelé stávkovali proti změnám v platech. Výuka začala až od 9 hodin. Stávkovalo se hlavně na Moravě, v Praze se připojilo jen 40 škol. Protest podpořilo asi 20 tisíc kantorů, což je asi pětina všech učitelů mateřských, základních, středních a speciálních škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka Lenka Skleničková ze Základní školy J.Š. Baara v Českých Budějovicích byla ráno ve třídě sama

Učitelka Lenka Skleničková ze Základní školy J.Š. Baara v Českých Budějovicích byla ráno ve třídě sama | Zdroj: ČTK

Důvodem, proč se v Praze téměř nestávkovalo a na Moravě naopak ano, je podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Františka Dobšíka odborová organizovanost.

„V Praze je organizovanost obecně nižší a pražští obyvatelé jsou obecně konzervativnější a k akcím odborů mají jakýsi vlažnější přístup," vysvětluje Dobšík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o osmé byli předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík a ministr školství Josef Dobeš

Odborům se podle Dobšíka nelíbí, že návrh ministerstva školství bere pedagogům poslední jistotu.

„Což byl platový stupeň v těch pěti, které nové tabulky nastavují. Pokud chce ředitel ohodnotit kvalitního pedagoga, má na to osobní ohodnocení, případně odměny. Pokud neexistuje kariérní řád a nic, co by ten učitel měl jistého ve svém kariérním růstu, tak je zbytečné, aby nám tuto výjimku nařízení vlády bralo."

Podle Dobšíka je také důležité, aby byl pedagogický sbor stabilizovaný: „Na pracovišti by měl vládnout klid a ne dohadování se podle toho, jaký rozpočet ředitel dostane a případně potom upravoval platy.“

Zrušení takzvaného věkového automatu platí podle ministra školství Josefa Dobeše ve všech skupinách a ve školství také.

„Učitelé a pedagogové jsou špatně zaplacení. Ředitel peníze má, má na to i tabulku pro učitele, i nadále platí pětistupňová tabulka, kde přidáváme letos zejména zkušenějším kantorům, před rokem jsme dali začínajícím kantorům. Takže platí tabulka, peníze jsou a ředitel má možnost zařadit učitele ve výjimečných případech, spíš to bude pro mladého učitele pozitivní," říká Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ: Pětina učitelů stávkuje. Vyučovat začnou až v 9 hodin

V novém návrhu nevidí ministr školství žádné riziko, naopak vidí v něm možnost posílení zodpovědnosti a kompetencí ředitelů:

„Roční zkušenost s nepedagogy mě vedla k tomu, že v konzervativním prostředí, jako je školství, je to možné a že to učitele nepoškodí. Výhody jsou, že platy jsou přidány do tarifů a učitelé to budou mít garantováno. U nepedagogů jsme to už rok udělali a nedošlo k žádným excesům. A chceme posílit kompetenci a zodpovědnosti ředitelů.“

Institut, který doposud platil, byl podle Františka Dobšíka osvědčený:

„Pokud ředitel dostane dostatečný objem prostředků, tak se podle pana ministra teoreticky nic neděje. Ale on ty peníze nemusí dostat a ministerstvo samo říká, že žádným programem to přidělovat nebude, že to bude přidělovat normativně. A to znamená, že tam, kde bude větší potřeba peněz, na to ředitel nebude mít a ty změny budou.“

Václav Sochor, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme