Odbory odmítají zavedení pouze jedné platové tabulky

O změnách v tarifních platových tabulkách budou ve středu znovu jednat zástupci odborů s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Jeho úřad předložil vládě návrh zrušit stávající systém několika tabulek a zavést tabulku jedinou. Ta by ale neumožňovala růst platu podle odpracovaných let. Odboráři takovou změnu odmítají a v úterý proti ní budou v Praze demonstrovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Odbory podle ministra Drábka dostaly příležitost přijít s protinávrhem, žádný přijatelný ale nepředložily.

„Vyzval jsem představitele odborů, aby. pokud nesouhlasí s tou změnou, předložily vlastní variantu. Doposud jsem dostal spíše materiály, které obhajují, proč stávající systém je dostatečný,“ uvedl Jaromír Drábek.

Místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach odboráře naopak podporuje. Současný systém je podle něj relativně spravedlivý.

„V situaci, kdy nejsou peníze ani na stávající tarify, tyhle změny jednoznačně povedou k tomu, že změnou systému lidé přijdou ještě o peníze na platy,“ řekl Zdeněk Škromach.

Vláda má o změnách v platech ve veřejné sféře jednat ve stejný den, tedy ve středu. Premiér Petr Nečas už odborům vzkázal, že od plánu snížit objem platů o 10 procent jeho kabinet neustoupí.

Minimální mzda v příštím roce

Minimální mzda se v příštím roce zřejmě zvyšovat nebude. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek její změnu ve vládě nenavrhne. Podle něj proto není správná doba.

Místopředseda opoziční sociální demokracie Zdeněk Škromach si to nemyslí.

„Minimální mzda se nezvyšuje už od roku 2006, kdy byla naposledy valorizována za sociálně-demokratické vlády. Jsme přesvědčeni o tom, že by určitý poměr mezi průměrným výdělkem a minimální mzdou měl zůstat a vláda by ji měla pravidelně zvyšovat,“ uvedl Zdeněk Škromach.

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme