Odbory odmítly Drábkův návrh na rozšíření pásmového odměňování

Schůzka ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka s odboráři v Senátu nepřinesla žádný velký posun. Zatímco vláda mluví o desetiprocentním snížení platů, odbory o tom nechtějí ani slyšet. Ministr Drábek zopakoval, že podle návrhu, který má teď jít z vlády do sněmovny, by se v zákoníku práce mělo rozšířit navíc takzvané pásmové odměňování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Tomáš Adamec

„To znamená, že by u takto vymezeného okruhu zaměstnanců nebylo přímo odvozováno zařazení do tarifu podle počtu odpracovaných let, ale podle celkového vyhodnocení kvalifikovanosti zaměstnance by byl určen tarifní plat individuálně v rozmezí nejnižšího a nejvyššího platového stupně,“ vysvětlil Drábek.

Odboráři s tímto návrhem ale nesouhlasí. „Tam musí být jeden systém, jinak je to neopodstatněná zákonná nerovnost. Na okruh zaměstnanců, kteří představují veřejnou správu, nelze použít platy s rozpětím, pokud nechceme systém odměňování, který ve svých důsledcích bude diskriminační, povede ke klientelismu, korupci a k politizaci veřejné správy,“ odůvodnila předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová v pořadu Stalo se dnes.

„Naprostá většina činností ve veřejných službách a správě jsou činnosti obtížně měřitelné, vyžadují celoživotní průběžné vzdělávání nebo rozšiřování si kvalifikace,“ řekla Vondrová s tím, že proto je namístě hodnotit zaměstnance na základě délky praxe.

Pokud by byl pásmový systém odměňování zaveden, povede podle k diskriminaci, nerovnosti v odměňování. „Přechod na pásmové odměňování povede k tomu, že já nerespektuji praxi a zkušenost,“ podotkla Vondrová.

Odbory tvrdí, že změny platového systému navržené ministrem Drábkem povedou k destrukci tarifního systému. Nové znění by vládě umožnilo stanovení libovolného počtu platových stupnic s různě modifikovaným počtem platových stupňů. Jedinou konstantou by zůstal současný počet platových tříd.

Zdravotníci příští rok o peníze nepřijdou

Drábek navíc na jednání slíbil, že zdravotníkům se příští rok platy nezmění. Podle místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivany Břeňkové je to dobrá zpráva, ale nestačí to:

„Pokud se sníží objem mzdových prostředků pro určitého zaměstnavatele, tak se buď se zaměstnanci domluví a řekne, ano, já vám všem snížím platové tarify o procento, anebo si řekne, tyhle zaměstnance potřebuji, tak si je zaplatím. To je ten dobrý zaměstnavatel. Ale my máme spoustu zaměstnavatelů, že oni si řeknou, já potřebuji tyto zaměstnance a ty přeplatí jenom proto, že jsou loajální a pak se to dá lehce zneužít.“

Jana Zemanová, Lenka Jansová, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme