Odbory po jednání s Kalouskem: Stávka bude na 99 procent

Odboráři se na dnešním jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem nedohodli na kompromisní podobě reforem. Stejně dopadlo i dopolední jednání s ministrem dopravy. Stávka odborů v příštím týdnu proti reformám je tak už skoro jistá. Žádné konkrétní datum nebylo stanoveno, odboráři o něm ještě budou jednat. Někteří zástupci odborů ale už dnes oznámili, že v pondělí budou stávkovat zaměstnanci dopravních podniků v Praze a v Brně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusová zastávka. Ilustrační foto

Autobusová zastávka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Odbory plánují totální blokádu hlavního města. Zastaví se také železniční doprava v celé zemi. Na vybraných silnicích by pak mohly být další blokády.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech i podobě případné stávky mluvili na Radiožurnálu Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů, ministr financí Miroslav Kalousek a Jiří Obitko, předseda odborové organizace DP metro

Podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka padne definitivní rozhodnutí o protestu zítra ráno:

„Já nechci říkat, že stávka je neodvratná, ale že stávka bude se přiblížilo k 99 procentům. Pokud se odborové svazy v dopravě zítra ráno dohodnou, tak bude stávka v dopravě. K Asociaci samostatných odborů, k zemědělcům se přidal i Svaz horníků, a ti připraví blokády.“

Odbory požadují stažení a úplné přepracování zdravotnické reformy a změny v důchodové reformě. Vadí jim, že by si lidé mohli dobrovolně převést část odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů. Podle odborářů by pak v rozpočtu chyběli peníze na penze. Nelíbí se jim ani další zvyšování důchodového věku třeba až na 70 let.

„Myslím si, že všem občanům je jasné, že problém není v jednání mezi vládou a odbory, ale hlavně situace v koalici. Koalice se v současné době není schopna domluvit na určitých parametrech a občané si sami zváží, kolikrát se od vyhlášení různých reforem tento systém měnil. A kolikrát i několikrát během týdne,“ říká Bohumír Dufek a pokračuje:

„Jsme si také vědomi toho, že reformy jsou potřeba. Musejí být ale ku prospěchu všech občanů a nejen úzké skupinky lidí.“

Ministr Kalousek by preferoval ještě další jednání: „Přeci jen se domnívám, že těch jednání neproběhl dostatečný počet. Delší dobu mám pocit, že tady je mimořádný apetit po nějaké nátlakové akci, která by vládě ukázala: ‚My jsme tady a jsme připraveni k rozhodným krokům.‘ Na druhou stranu, pokud by stávku mohlo odvrátit jenom to, že by vláda ustoupila od svého návrhu daňové či penzijní reformy, řekl jsem zcela otevřeně panu předsedovi, že vláda neustoupí.“

„Vláda nezměnila ani puntíkem dohodnutý systém penzijní reformy. To, že došlo ke změně názoru na sazbu DPH a o to se nesnížily vedlejší náklady práce, jak já bych si přál, je věc jiná. Penzijní reforma s tím ale nesouvisí,“ uvádí Kalousek.

„Prostor pro jednání je vždy a jestliže zítra vyhlásíme první nátlakovou akci, vláda by si měla být vědoma, že jsme připraveni tyto nátlakové akce neustále stupňovat. Možná situace vyplyne tak, že by mohla nastat lepší situace, tedy nové mimořádné volby,“ dodává Dufek.

Stávka proti vládním reformám českou dopravu zasáhne nejspíš v pondělí. Termín zveřejnila Koalice dopravních odborů, vedení Odborového svazu dopravy se od něj zatím distancuje. Dopraváci dají čas vládě ještě do zítřka. Pokud se na změně penzijní reformy nedohodnou, zveřejní detaily protestu, potvrdil předseda regionální rady odborových svazů Olomouckého kraje Jiří Šafář:

„Předpokládáme, že by se měla zastavit železniční doprava, částečně by se měla zastavit městská doprava, určitě by mělo v nějakém stupni dojít i k blokování některých dálničních a silničních uzlů.“

Co Praha?

Pražští odboráři ale připravují stávku v dopravě už na pondělí. Je tak pravděpodobné, že se k nim v tento den připojí i brněnské odbory. Na svém webu mají napsáno, že stávka může proběhnout kdykoliv po 10. červnu.

Podle odhadů jednoho z pražských odborářů přijde 80 až 90 procent zaměstnanců normálně do práce. Stávkovat se prý chystají jen radikálové.

Ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák dnes také řekl, že se podnik pokusí přimět zaměstnance k tomu, aby stávkovali jinou formou než zastavením dopravy.

Pokud podle Jiřího Obitka, předsedy odborové organizace pražského metra, nepřijde předseda vlády s tím, že chce dál jednat o změnách, stávka bude.

Gabriela Grmolcová, Tomáš Medek, Jan Herget, Jana Káninská, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme