Odbory požadují odklad důchodové reformy, vládě daly čas do června

Odboráři požadují odložení důchodové reformy do doby, dokud se znovu nenastartuje česká ekonomika. Po vládě také chtějí, aby stáhla zákon o stávce a představila chystaná prorůstová opatření. Čas ji na to dávají do 4. června a dál zatím chystají protestní akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského - veřejná debata ČRo Radiožurnálu po skončení odborářské demonstrace na téma: reaguje vláda správně na zhoršenou ekonomickou situaci v Evropě? Jaroslav Zavadil | Foto: Filip Jandourek

Odboráři se vrátili na jednání tripartity po víc než měsíční přestávce. Vládě předložili seznam požadavků, jejichž splněním podmiňují svou další účast na sociálním dialogu.

„Pro nás je prioritní důchodová reforma, o které jsme přesvědčeni, že by se odložit měla. My skutečně, pravděpodobně, bychom na plenární schůze (tripartity) nechodili.“

„Zúčastňovali bychom se jednání komisí, dle zvážení, protože si myslíme, že tam je potřeba chodit, tam se odehrávají všechny věci, které se týkají připomínkování legislativních norem. No, a další vývoj se ukáže,“ řekl po jednání předsednictva tripartity šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale tvrdí, že svojí případnou neúčastí na jednání sociálních partnerů uškodí odbory jen samy sobě, protože se budou probírat body, jako je například rozpočet na příští rok.

Vláda je podle něj ochotná s odbory dál jednat, na odklad důchodové reformy ale přistoupit nemůže.

„Pokud bychom čekali až na nějakou příznivější dobu, tak v tuto chvíli způsobíme další odklad něčeho, co už mělo být řešeno řádově před 10 lety, a bylo by to neodpovědné vůči dnešní mladé generaci,“ reagoval Drábek.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme