Odbory představí kampaň proti důchodové reformě ‚Otevřete oči‘

Jak budeme v Česku zabezpečení na staří? Vláda už o penzijní reformě představu má. Ta se ale diametrálně liší od pojetí odborů. Českomoravská konfederace odborových svazů dnes řekne, jaké má přesně k vládní reformě penzí a k dalším změnám výhrady. A představí svou kampaň ‚Otevřete oči‘, kterou chtějí získat lidi pro své argumenty. Kampaň začne sice v médiích a na billboardech, ve vzduchu už ale řinčí slova jako blokáda či generální stávka. Ty mají odbory po ruce, pokud jim Petr Nečas nevyjde vstříc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Jaroslav Zavadil v úvodu V. sjezdu ČMKOS. | Foto: Tomáš Adamec

Co odborům hlavně vadí je oslabení průběžného systému, tedy spoření na důchod jak ho známe teď. Ale na ten stát podle nejrůznějších propočtů nemá. DPH, jak navrhuje koalice, odbory zvyšovat nechtějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem světa o osmé Rádia Česko byl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil

„Domníváme se, že není nutné jít cestou zvyšování DPH. Je to naprosto zbytečné a i údaje, které vycházejí z ministerstva práce a sociálních věcí, ukazují, že by mohl průběžný systém fungovat dál bez jakýchkoliv problémů,“ říká předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Odboráři představili svůj návrh důchodové reformy. Tu je podle Zavadila možné financovat z několika zdrojů:

„S daní z majetku se již několik let nic nedělalo, v zavedení progrese je potenciál minimálně dvě až tři miliardy, daň z automobilů, která se vůbec neplatí, by vynesla okolo šesti miliard. Daň za hazardu by vynesla sedm miliard. A víc už není ani potřeba. Tyto finanční prostředky stačí na náš návrh, aby se nešlo cestou vyvedení z DPH, což považujeme za tunel. Aby pokračoval průběžný systém a zadotovalo se to, co navrhujeme, tedy aby od státu byla možná podpora ve výši 1:3, tedy jedno procento by dával stát a tři procenta by si dávali lidé navíc. Systém navrhovaný vládou je 3:2. V našem návrhu je tak třetinová úspora.“

Markéta Bartošová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme