Odbory přicházejí se svými návrhy na vládní reformy

Odbory chystají mediální kampaň proti vládním reformám. S její pomocí chtějí získat na svou stranu veřejnost a vysvětlit své návrhy na změny v daňovém, důchodovém a zdravotnickém systému. O případných protestech rozhodne podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila krizový štáb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil (vlevo) a předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv vystoupili na briefingu ČMKOS na téma forem protestu proti vládním reformám. | Zdroj: ČTK

„Bude záležet na vládě, jak se postaví k našim návrhům. Pokud bude samozřejmě zarputile trvat na tom, že jedině ty jejich návrhy jsou správné, tak my jsme připraveni potom ty kroky připravit tak, abychom využili všech možností, které budeme mít,“ řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

O případném razantnějším postupu rozhodnou odbory po tripartitě 21. dubna, na které se budou probírat důchodová, daňová a zdravotní reforma a také změna zákoníku práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil mluvil o připravované vysvětlovací kampani odborů v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko.mp3

„Vláda má znovu předložit důchodovou reformu. Bude tam návrh takzvané zdravotní reformy, návrh daňové reformy i zákoník práce, a tam se ukáže, zda vláda jenom oznámí ty jejich svaté pravdy a dál o tom s námi nebudou diskutovat a korigovat, anebo vláda skutečně začne vést sociální dialog,“ uvedl předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv.

Ke kampani proti vládním reformám chtějí odboráři využít například noviny, billboardy či internet.

„Naším cílem jsou dvě věci. Našimi návrhy, které jsme předali vládě, ať už to bylo v oblasti důchodů nebo ke zdravotnické reformě, chceme dát jasně najevo, že se domníváme, že naše návrhy jsou lepší, že jsou citlivější pro občany, a že jsou i levnější,“ řekl Jaroslav Zavadil v pořadu Svět o třetí na Rádiu Česko.

Doplnil, že česká veřejnost je rozdělena zhruba 60 ke 40, přičemž 60 procent se domnívá, že vládní reformy nejsou v pořádku, a mnoho ze 40 procent občanů dosud přesně neví, o co se vládě jedná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil mluvil o chystané kampani a krocích odborů v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Ministr práce Jaromír Drábek v pátek řekl, že náš návrh důchodové reformy je kvalitní a velmi dobrý, ale že samozřejmě vláda rozhoduje v kolektivu. Chceme přesvědčit vládu o tom, že by neměla jít tou cestou, kterou se vydala v těch reformách. To znamená tou, která podle našeho názoru a podle našich analýz znamená, že se jde cestou, která vlastně usměrňuje všechny toky do byznysu,“ řekl Jaroslav Zavadil v pořadu Stalo se dnes.

Dodal, že odbory nechtějí, aby zdravotnictví, důchodová reforma a další věci byly otázkou byznysu.

„V žádném případě nechceme připustit, aby peníze daňových poplatníků byly vytahovány pro byznys,“ upřesnil předseda ČMKOS.

Martin Dorazín, Martin Křížek, Květa Moravcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme