Odbory projednají reakci na snižování platů ve zdravotnictví

Odboráři ve zdravotnictví proberou varianty řešení, jak se postaví k plánovanému snižovaní platů. Na mimořádném jednání se dnes sejde odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Odboráři už na 21. září svolali demonstraci, lékaři navíc hrozí hromadnými výpověďmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři

Lékaři | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zdravotníkům minulý pátek vyjednal výjimku. Plat se jim bude určovat podle speciální tabulky, která jim zaručí vyšší platy než úředníkům nebo učitelům. Odborářům to ale nestačí.

„My zastupujeme všechny zaměstnance ve zdravotnictví, jak zdravotníky, tak nezdravotníky a také pracovníky v sociálních službách. Právě ti mají nejnižší platy, takže pro nás je nepřijatelné, aby se z toho vytrhli pouze pracovníci zdravotničtí,“ řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce kompenzovat snížení tarifních platů zvýšením stropu osobního ohodnocení na dvojnásobek. To by mělo z jeho pohledu umožnit lépe ohodnotit výkonné zaměstnance.

„Podle našich zkušeností pokud nejsou finanční prostředky, tak se v první řadě odebírají právě nárokové osobní složky. Takže navýšit zaměstnancům plat v podobě zvýšeného osobního ohodnocení pro nás není přijatelné,“ uvedla Žitníková.

„Problémem navíc je, že v celém systému zdravotního pojištění chybí zhruba 10 miliard korun a plánované škrty mají přinést úsporu ve výši šest a půl miliardy. Právě proto budeme tak důrazně protestovat proti snižování platů,“ dodala místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

Podle druhé místopředsedkyně svazu Ivany Břeňkové jsou všechny varianty, které byly na stole, pro odbory nepřijatelné. „My se budeme snažit vyjednat lepší podmínky, věřím ministrovi zdravotnictví v tom, že s námi začne jednat,“ řekla Břeňková.

Současně zdůraznila, že zástupci odborů nedostali od státu žádné analýzy o tom, že by bylo nutné ušetřit mzdové prostředky právě takovou razantní změnou v odměňování.

Hromadné výpovědi

Na jednání by měl dorazit i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Chce, aby i zdravotnické odbory podpořily podání hromadných výpovědí, které plánují odbory lékařů.

Martin Engel | Foto: Alžběta Švarcová

„Budu se snažit je přesvědčit, že lepší než demonstrace a jediná cesta jak arogantní vládu přimět k řešení, je hromadná výpověď. Bude se snažit přesvědčit především sestry, aby se přidaly k nám a akci jsme zkoordinovali tak, aby to nebylo jen o lékařích, ale i o sestřičkách,“ Engel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

„Než pracovat za ty směšné peníze, které jim nabízejí za to, že budou obsluhovat těžce nemocné pacienty, tak už mohou sestry dělat jakoukoli práci a nemůžou prodělat,“ tvrdí předseda Lékařského odborového klubu.

Igor Maňour, Veronika Malá, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme