Odbory se nedohodly s vládou na chystané reformě veřejných financí

Odbory odmítají současnou podobu daňové a sociální reformy tak, jak ji připravila vláda. Jejich názor nezměnila ani mimořádná schůzka tripartity. Úspory veřejných financí podle Českomoravské konfederace odborových svazů nejvíce dopadnou na rozpočty lidí s nižšími a středními příjmy. S tímto výkladem vláda nesouhlasí. Připravované změny podle kabinetu prospějí všem, kteří chtějí pracovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova Úřadu vlády

budova Úřadu vlády | Foto: Marián Vojtek

K dohodě tripartita nedospěla ani po tříhodinovém jednání. Českomoravská konfederace odborových svazů návrh daňových a sociálních změn odmítá. Podle ní by úspory nejvíce pocítila střední vrstva obyvatel, která by si finančně pohoršila. S tím nesouhlasí ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Podle něj reforma naopak zlepší postavení rodin s dětmi. Odboráři ale podle Nečase nejsou ochotní o reformních krocích vůbec jednat.

"Tam žádný konkrétní věcný podnět nezazněl. Věcné věci jsme byli připraveni řešit, ale jestliže Českomoravská konfederace odborových svazů na vše říká že ne, že dokonce ani reforma veřejných financí není potřeba, tak to se potom ten průsečík hledá těžko. Nicméně a já to znovu opakuji, my máme zájem na sociálním dialogu a chceme jej vést," říká Nečas.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch vládě vyčítá, že je k diskuzi nad podobou daňové a sociální reformy přizvala pozdě. Její současný návrh je prý nekoncepční a pro odbory nepřijatelný. "Domníváme se, že ta skupina, která doposud má nejmenší výhody v těch systémech nastavení pojištění a daní, a to jsou zaměstnanci, je první, která se bude, promiňte mi to slovo, trestat, která se bude omezovat. Ti všichni ostatní buď zůstanou zachováni, nebo se jim to ještě rozšíří například výhodností přechodu na takzvaný švarcsystém," argumentuje Štěch.

Reforma má podle vlády snížit dluhy státní pokladny. Odboráři ale říkají, že připravené kroky veřejným financím příliš nepomohou.

Při jednání tripartity měli k reformním krokům výhrady i zástupci zaměstnavatelů. Zaměstnavatelé vítají, že se vláda pouští do reformních kroků, k současné podobě návrhu ale mají celou řadu připomínek. Reforma podle nich příliš nezjednoduší například daňový základ, ani nebude příliš motivovat lidi k práci.

"Do budoucna bychom čekali, že přispěje také ke snížení vedlejších nákladů práce, zjednodušení daňové soustavy, že zrovnoprávní vztah mezi daňovým poplatníkem a správcem daně. Co se týče sociální oblasti a trhu práce, tam zejména voláme po tom, aby systém byl změněn tak, aby všichni, kteří jsou schopní pracovat, k tomu byli i motivováni," myslí si viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.

Daňovou a sociální reformu by mohli poslanci schvalovat na mimořádné schůzi sněmovny o letních prázdninách.

Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme