Odbory se vyjádří k žalobě MF na nezákonnost červnové stávky

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se brání proti žalobě ministerstva financí za nezákonnost červnové celodenní dopravní stávky. Představitelé odborové centrály tvrdí, že nebyli organizátorem tohoto protestu a stali se tak nesprávným terčem ministra Miroslava Kalouska. O okolnostech návrhu jeho resortu na nezákonnost stávky budou dnes odboráři informovat novináře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávka na železnici

Stávka na železnici | Foto: F. Tichý

Žalobu na ČMKOS kvůli stávce podalo ministerstvo financí začátkem července. Učinilo tak na příkaz soudu, který právě na návrh MF předběžným opatřením zakázal stávku v dopravě plánovanou původně na 13. června (odbory ji pak přesunuly na 16. června) a zároveň ministerstvu uložil, aby do 30 dnů podalo žalobu na nezákonnost stávky.

Vedoucí právního oddělení ČMKOS Vít Samek Rádiu Česko potvrdil, že se proti žalobě odvolali. Připomenul i postup žalující strany:

Přehrát

00:00 / 00:00

Bořivoj Šubrt, ředitel Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů, téma komentoval ve Světě o desáté

„V 1. kole bylo proti nám podáno předběžné opatření, jako proti organizátorům stávky. Což pravda není, my jsme organizátory stávky nebyli. Přestože předběžné opatření bylo záležitostí několika minut na straně soudu - všichni byli překvapeni, že narozdíl od jiných kauz to tentokrát šlo raz dva - na druhé straně, když my jsme podali odvolání, je to už přes tři týdny a neděje se nic.“

ČKMOS podle Samka nyní očekává, že předběžné opatření bude shledáno jako nezákonné. „Nicméně jsme v tuto chvíli žalovaná strana, máme se vyjádřit do 30 dnů, takže v současné době připravujeme podrobné vyjádření, to podáme a věříme, že dopadne v náš prospěch,“ dodal.

„Úředníci ministerstva financí si nedali příliš práce s tím, aby se zabývali vůbec tím, kdo tu akci vyhlašuje a vůči komu by předběžné opatření, respektive následná žaloba měla směřovat,“ potvrdil ve Světě o desáté Bořivoj Šubrt, ředitel Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů.

‚O meritu sporu by mělo být rozhodnuto‘

Podle něj to může úspěšnost žaloby o nezákonnost stávky zkomplikovat. Považoval by ale za velkou škodu, kdyby kvůli těmto procesním problémům nebylo rozhodnuto o podstatě sporu.

„Ten spočíval v tom, jestli na stávku, která není vyhlašována podle zákona o kolektivním vyjednávání, je možné analogicky vztáhnout některá pravidla podle tohoto zákona. Jestli je možné stávku prohlásit za nezákonnou s ohledem na některé obecné právní principy, jako je princip dobrých mravů, princip předvídatelnosti práva, proporcionality, právní jistoty. A to by bylo velice důležité,“ uvedl Bořivoj Šubrt.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme