Odbory se zatím nedohodly s vedením OKD na platech pro horníky

Horníci v OKD stále nevědí, jaké budou mít platy. Odboráři a vedení těžební společnosti marně hledají kompromis. O nové kolektivní smlouvě na roky 2014 až 2018 budou znovu vyjednávat příští týden. Vedení OKD navrhuje omezit odměny a benefity, a to kvůli situaci na trhu s uhlím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí

Těžba uhlí | Foto: OKD

Podle odborových předáků se ale dohoda nerýsuje. Chtějí proto 17. září demonstrovat, jak plánovali.

Odbory ani dnes neuspěly se svým návrhem zkrátit mzdy o sedm procent. OKD požaduje snížení personálních výdajů o 20 procent. Firma chce ušetřit peníze hlavně na 13. a 14. platech, příspěvcích na pojištění a dalších výhodách. Na tarifní části mezd sahat neplánuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Knitl se podíval mezi horníky na Karvinsku

„Pokud by byla zrušena mzda na dovolenou a na Vánoce, tak je to půlka za deset procent, ještě k tomu připočtu 20 procent snížení prémií, může to u některých jedinců podle mých hrubých odhadů dělat někdy až 25 procent snížení mzdy. Demonstrace bude zcela určitě,“ oznámil po jednání s vedením OKD předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Generální ředitel OKD Ján Fabián přesto věří, že kompromis je možný i v situaci, kdy firmu ničí krize na uhelném trhu.

„Měli bychom pokračovat v konkrétních pracovních skupinách, které se budou zabývat sociální oblastí, samotnou oblastí mezd a financí, a měli bychom to dále rozpracovávat a snažit se najít takovou variantu, která bude skutečně akceptovatelná. Nechci spekulovat, jestli to je sedm nebo jestli to je dvacet. Chceme jen najít nějakou variantu, která bude přijatelná,“ uvedl.

Horníci se snižování platů bojí

Mezi moravskoslezskými horníky zatím stoupá napětí. „Já mám hypotéku, já jsem koupil barák. Teď půjčky, co jsou. Já dávám měsíčně 18 tisíc pryč. Kdo mi to dá? Kdyby mi to snížili, tak já mám akorát na splátky, nic jiného,“ zoufá si Ivan.

Tuší, že na Dole Paskov, kde pracuje už 22 let, dlouho nezůstane, útlum je totiž na spadnutí. Neví ale, kde jinde by pracoval. A není sám.

Horníci se můžou v dolech přepravovat i vleže po pásech | Foto: OKD, a. s.

„Dneska v dole třeba pomocník lokomotiváře vydělává 15 tisíc korun. Jsou lidé, kteří nemají už kde ustupovat, a nemáme kam jít,“ zlobí se jeden z odborových předáků v OKD Pavel Vácha.

Dnes naposledy jednali odboráři a manažeři v kancelářích OKD v centru Ostravy. Budovu před radnicí vyklízí stěhovací firmy a novou adresou je už teď Důl Darkov na Karvinsku. Právě tam se příští středu odehraje další kolo boje o platy horníků.

Problém je složitější

Nejde přitom jen o potíže jedné soukromé firmy. Podobně jsou na tom v regionu s vysokou nezaměstnaností i jiné doly nebo ocelárny. Problém Moravskoslezského kraje vnímá i vláda. Premiér Rusnok přišel v létě s návrhem najít podnikům v krizi dodatečnou poptávku, jakési moderní hladové zdi.

Předseda správní rady Liberálního institutu a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík to ale nepovažuje za vhodné řešení. Stát by podle něj musel vytěžené uhlí dotovat, peníze jsou přitom potřeba jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda správní rady Liberálního institutu a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík a šéf Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel mluvili o uhelném průmyslu

„Stát by měl zasahovat především v tom, že by měl vytvářet stabilní podmínky pro všechny podnikatelské subjekty. Bohužel v tomhle stát dlouhodobě selhává, a proto taktéž není možná poměrně rychlá restrukturalizace,“ dodal.

Vzhledem k postupujícímu vědeckotechnickému pokroku je podle něj potřeba počítat s tím, že některé oblasti průmyslu a ekonomiky budou upadat a jejich význam se bude snižovat. V některých zemích se ovšem stát podílí na zmírnění propadu uhelného průmyslu.

„My jsme jediným státem, kde není dotována těžba uhlí. Tím samozřejmě neříkám, že by měla být dotována. Ale je to otázka konkurenčního boje, protože jak Němci, Poláci, Maďaři, Španělé dotují těžbu uhlí i s tím, že jim to povolila Evropská komise, tak samozřejmě konkurenčně to potom nevychází dobře pro OKD,“ upozornil šéf Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel.

Problém by se podle něj měl řešit na celoevropské úrovni, množství uhlí z Ameriky, Austrálie nebo Číny totiž z trhu díky dumpingovým cenám vytlačuje evropské suroviny.

Martin Knitl, Martin Křížek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme