Odbory si stěžují na vysoký počet pracovních smluv na dobu určitou

Konfederace odborových svazů si dnes postěžovala na zaměstnavatele s tím, že mezi nově uzavíranými pracovními smlouvami převažují v 80 procentech firem ty, které jsou uzavírané na dobu určitou. Trvalé pracovní poměry tak podle odborů ustupují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Středula v Českém rozhlase 6 | Foto: Noemi Fingerlandová

Ředitelka sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková uvedla, že jejich svaz při jednáních s firmami nezaznamenal, že by trend uzavírat pracovní poměry na dobu určitou byl tak výrazný, podle ní je pod průměrem Evropské unie.

„Každý zaměstnavatel má zájem si prostě udržet kvalitní zaměstnance, mít určitý potenciál kmenových zaměstnanců a samozřejmě pracovní poměry na dobu určitou se uzavírají, ale na doplnění tohoto stavu,“ řekla Jitka Hejduková.

Důvodem pro vysoký počet pracovních smluv na dobu určitou podle jejích slov mohou být smlouvy uzavřené podle staré úpravy, které končily k 31. prosinci loňského roku, a kdy zaměstnavatelé dávali svým zaměstnancům návazné smlouvy od letošního 1. ledna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy a předseda Odborového Svazu KOVO Josef Středula mluví o pracovních mslouvách na dobu určitou ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Tato „technická stránka“ nehraje podle předsedy Odborového Svazu KOVO Josefa Středuly tak velkou roli.

„U seriózního zaměstnavatele platí to, co říkala (Jitka Hejduková), to znamená, že nepotřebuje tolik využívat pracovních poměrů na dobu určitou a zaměstnance se snaží překlápět do pracovního poměru na dobu neurčitou,“ řekl Josef Středula.

V posledních měsících a nyní v průběhu kolektivního vyjednávání jsou ale podle něj uzavírány pracovní poměry pouze dvěma způsoby – v 80 procentech smlouvami na dobu určitou nebo přes agentury.

„Dokonce jsou firmy, které ani nepřijímají zaměstnance do trvalých pracovních poměrů,“ doplnil Josef Středula.

Snaha zaměstnavatelů uspořit

Důvodem je podle něj v řadě případů nedostatečná personální práce ve firmách a také snaha zaměstnavatelů uspořit.

„Někteří si myslí, že z dlouhodobého hlediska je pro ně zajímavější držet zaměstnance takzvaně v šachu, to znamená mít pouze pracovní poměr na dobu určitou s tím, že tento zaměstnanec se nebude tolik bránit některým poměrně negativním jevům,“ uvedl Josef Středula.

Dodal, že podle průzkumu společnosti Trexima činil u věkové skupiny 50 až 59 let rozdíl v průměrných výdělcích mezi těmi, kteří pracují na kratší úvazky a na delší úvazky, téměř šest tisíc korun.

Odbory kritizují ještě jednu věc na úvazcích na dobu určitou: že je možné je uzavřít třikrát za sebou až na dobu tří let, což také podrývá životní úroveň.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme