Odbory stávku zatím neplánují, chtějí znát postoj veřejnosti

Odboráři zatím neplánují svolání demonstrací ani větších protestních akcí kvůli připravovaným vládním reformám. Takový je výsledek jednání vedení centrály Českomoravské konfederace odborových svazů. Odbory chtějí zjistit postoj občanských iniciativ a jejich ochotu k zapojení do větších protestů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil | Foto: Filip Jandourek

Zásadním tématem těchto dní pro odbory je návrh státního rozpočtu na příští rok. Zítra by ho ještě před středečním jednáním vlády měla probrat tripartita. Dalším tématem ostré kritiky odborů jsou reformy. Předseda konfederace Jaroslav Zavadil spoléhá ještě na Senát a možné pozměňovací návrhy.

„Ten proces ještě neskončil, víme, že to půjde ještě do Senátu a zpátky do Poslanecké sněmovny. Takže my se o to ještě budeme radit a uvidíme, co bude dál,“ uvedl s tím, že odbory musí hlavně podpořit veřejnost a odborové svazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

dobšík.mp3

„Je otázka, jakým způsobem se k tomu postaví ty občanské společnosti, které vyjadřují jasně svůj nesouhlas. My se tomu pak samozřejmě postavíme do čela. Ale není možné, aby jen odbory byly tou skupinou, která tady bude neustále bojovat za práva všech. Jasným poselstvím odborů je bojovat za práva svých členů, ale je potřeba, aby se do toho zapojili i občané,“ uvedl s tím, že jiná prostranství k protestům než ulice nejsou možná.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek principiální kritiku reforem ze strany odborů odmítá. Připouští ale, že Senát by mohl přijít s určitými změnami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula byl hostem Stalo se dnes

„V současné chvíli je legislativní proces tak daleko, že zákony jsou schválené sněmovnou, samozřejmě Senát k nim může připravit a schválit nějaké pozměňující návrhy. Takže je potřeba vyčkat, jakým způsobem se k tomu zachová Senát,“ uvedl.

František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, na Rádiu Česko doplnil, že vedení centrály ČMKOS se dnes dohodlo, že kampaň Otevřené oči proti vládním reformám důchodů, zdravotnictví a daní bude pokračovat: „A že do toho chceme vtáhnout, jak říkal pan předseda Zavadil, ostatní složky společnosti, jako jsou různé společenské organizace.“

Rozpolcenost mezi členy ČMKOS

Samotní odboráři jsou zatím podle Dobšíka rozděleni v názoru na protestní akce. „Je to tak půl na půl, co se týká těch, kteří by byli pro hned nějakým způsobem reagovat, ti další k tomu zachovávají jakýsi vyčkávací postoj a opravdu bude rozhodující, jak se k tomu postaví veřejnost,“ dodal.

Potvrdil, že jedním z důvodů vlažnějšího přístupu některých odborářských organizací k razantnímu řešení v podobě stávky, je strach lidí ze ztráty zaměstnání a vůbec strach z dopadu reforem.

„Ale na druhou stranu legislativní proces ještě není uzavřen a ještě je šance, že tam k nějakým dílčím úpravám může dojít,“ řekl.

Dobšík připomněl, že on zastupuje školské odbory, které chtějí vyčerpat všechny možnosti a snaží se hledat řešení. „To nejsou lidé, kteří by se třeba jako železničáři rozhodli velmi rychle, že jsou schopni zorganizovat stávku. To ve školství takto nefunguje,“ dodal.

Středula: Budeme obezřetně vyhodnocovat

„Myslíme si, že odbory po dobu, co působí tato vládní koalice, udělaly obrovské množství akcí a aktivit a je čas na to, aby se ukázalo, zda veřejnost tyto akce podporuje ve větší míře, než tomu bylo dosud,“ vysvětluje postup odborářů předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

„Pokud se tak stane a pokud my vyhodnotíme, že tyto aktivity, které se chystají, budou podpořeny většinou veřejnosti, tak se může stát, že těch akcí protestního charakteru různého typu může být daleko více. Ale jen s podporou veřejnosti,“ upozorňuje.

Zároveň odmítá, že se odboráři obávají nízké podpory veřejnosti. Naopak lidé prý při každém kontaktu s nimi používají silná slova a jsou rozezleni z veřejného politického života. Odbory jsou prý pouze obezřetné.

Z občanských iniciativ a organizací, které chtějí odbory oslovit, jmenuje Středula například iniciativu Pro Alt. „Půjdeme na setkání s otevřeným hledím a pojmenujeme věci tak, jak si myslíme. Ale na druhé straně nebudeme naslouchat každému radikálnímu slovu, které zazní,“ dodává.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme